Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ayak Ağrılarını Önlemenin 6 Yolu

Nasır, sinir sıkışması, tırnak batması ve diğer sebeplerle gelişen ayak ağrılarını önlemenin değişik yolları vardır.

Ayak ağrısı türü ve şiddeti yaşa ve kişiye göre değişir. Uzmanlara göre 6 yöntemle ayak ağrılarından korunmamız mümkün.

1.       Ayak hijyenine ve pedikür hijyenine dikkat etmeliyiz. Kapalı burun ayakkabı ve çizme giydiğimizde ayak sağlığını da pedikür ve bakımı da ihmal ederiz. Batık tırnaklar yanlış kesilme sonucu sorunlara yol açar. Çatlak deriden enfeksiyon sızabilir. Pedikürünüzün temiz aletler kullandığından emin olun. Ayak temizliğini ve bakımını ihmal etmeyin.

2.       Yaşla ilgili değişimlerinizi göz ardı etmeyin. Yaşla birlikte ayak tabanındaki yastıklar da kaybolmaya başlar. Ayak ve tırnak değişimleri görülür. Deformeler görülür romatizmal ağrılar ortaya çıkar. Daha gevşek ve bol çorap ve ayakkabılar tercih edilmelidir.

3.       Spor aktivitenize ve ayağınıza en uygun ayakkabıyı seçin. Yakıştı ya da şık diye size uymayan rahatsız ayakkabıları giymeyin.

4.       Kemer desteği olan ayakkabıları özellikle kadınlar daha çok tercih etmeli. Babet de olsa, stiletto da topuklu ya da platform olsa da böyle olmalı.

5.       Stiletto ve terliklerinizi yeniden gözden geçirin. Fazla yüksek topuklu sivri çivi topuklu ve sivri uçlu ayakkabılardan kaçının.

 

6.       Hava değişimine göre ayaklarınızı yönlendirin. Yazın kapalı terlik, ayakkabı ve çorap giymeyin.