Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ayak Ağrıları İçin Tedavi Seçenekleri

Toplamda 26 kemik, 33 eklem ve 100den fazla kasa sahip olduğunuzu biliyor musunuz?

Böyle karmaşık ve muhteşem bir yapımız varken ayak ağrıları çekmemiz işten bile olmaz. Teksas araştırmalarına göre ayaklarımız tüm bu yükü tek başına çekerken zaman zaman ağrırlar. Ayak parmakları acı çeker. Çevre ve iç sinir ve dokuları oldukça fazla yük taşımaktadır. Tüm vücut yükünü taşıdığından zamanla kalınlaşır ve sertleşir.

Genelde üçüncü ile dördüncü ayak parmaklarımız ve arasında ağrılar görülür. Çorap içinde bile sıkışmış hissedilebilir baskı gerginlik hatta bir çakıl taşı koymuşlar gibi canımız yanar. Ayak anormallikleriniz varsa, bunyon, parmak fazlalığı, üst üste binme veya yamukluk gibi durumlar doğuştan varsa ayak ağrıları daha fazla hissedilir.

Ayak üzerine binen ekstra baskı yüksek topuklu ayakkabı giymek dar sıkı sert ayakkabı giymek tekrarlayan zorlayıcı hareketler koşma, yüksek etkili sporlar ayakta şişme, morarma, sinir sıkışması ve ağrı yapar. Geniş ve rahat bir ayakkabı giyin. Kemer destekleyici ve ayak pedleri kullanın. Ağrı kesici krem ve ilaç kullanılabilir. Fizik tedavi, anti inflamatuar ilaçlar veya enjeksiyon, sinir engelleme iğnesi, dekompresyon cerrahisi gibi pek çok seçenek vardır. Ortopedi uzmanı en uygun tedaviyi önerecektir.