Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ay Çekirdeği İle Stres Ve Depresyonu Azaltın Başarıyı Yükseltin

Dört mevsim boyunca sürekli olarak tüketmiş olduğumuz ay çekirdeği kuruyemişler içerisinde en fazla tüketileni olmaktadır.

Herkes tarafından severek yenilmekte olan Ay çekirdeğinin insan sağlığı için çok büyük bir öneme sahip olduğu ise pek bilinmemektedir.
Ay çekirdeği yapısında bulunan zengin gıda değerleri ile insan sağlığı açısından büyük önem teşkil etmektedir. Yağ bakımından zengin olan Ay çekirdeği özellikle son bahar aylarında fazla tüketilmeye özen gösterilmelidir. İçeriğinde bulunan triptofandan ve B vitaminleri sayesinde sonbaharla beraber insanlarda görülen stres ve depresyon durumlarına büyük fayda sağlamaktadır. Besleyici, rahatlatıcı ve sakinleştirici bir özelliğe sahiptir. Öyledir ki yerken bile kısa sürede sakinleştirme özelliğini sergileyerek çekirdek kabuklarını gelişigüzel etrafa fırlatmamıza sebep olur.
Ayrıca Ay çekirdeği içeriğinde barındırmış olduğu Kolin maddesi sayesinde güçlü bir hafıza geliştiricidir. Bu nedenle okul çağındaki çocukların bol bol tüketmesi gereken bir besindir.