Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Atriyal Fibrilasyon İle Yaşama Önerileri

Uyarıcı belirtileri göz ardı etmeyin. Atriyal fibrilasyon, düzensiz kalp atışıdır. Bazılarında büyük sorunlar meydana getirirken bazıları için sorun yaşanmaz.

İnme, kalp krizi ve kalp yetmezliği yaşanabilir. Belirtileri altta yatan kalp hastalığına göre, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı ve göğüs ağrısıdır. Diyabet ve yüksek tansiyonu kontrol altına almak gerekir. Çünkü bu iki durum inme ve kriz riskini artırır. Kilo kontrolü, şeker ve tuzu azaltmak, kan şekeri ve kan basıncını düşürmek önemlidir.

Rafine şeker, trans yağ ve tuzu azaltarak beslenin. Yeşil yapraklı sebzeler ve tüm meyveleri tüketin. Omega 3 yağ asitlerini almaya bakın. Kalp için sağlıklı yağları tüketin. Baklagiller ve tam tahıllı besinler lif ve protein içerdiğinden sağlıklıdır. Sigara, inme riskini artırır sigarayı azaltarak bırakın. Nikotin bandı, sakız ve benzeri çarelere başvurabilirsiniz.

İnme riskini azaltmak için kan sulandırıcı verilebilir. Beslenme düzeniniz ve bu ilaçların kullanımını doktorunuz vermeli. Alkol ve uyarıcı madde ve ilaçları bırakın. Kahvede aşırıya kaçmayın, fazla kafein tansiyonu ve kalp atış sayısını yükseltir.

Düzenli fiziksel egzersiz yapmak hareketsiz kalmamak kalp rahatsızlıklarını önlüyor. Başlarda yürüyüş yapabilirsiniz. Grip, zatürre gibi aşılarınızı zamanında eksiksiz olarak yaptırın. Akut stres, kalbi tehlikeye atar. Stresi hayatınızdan çıkarmaya bakın.