Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Atkins Diyeti Nedir, Nasıl Uygulanır?

Soslu biftek, yumurta, pastırma, çedar peyniri, rokfor ve krema sosu ile avokado kremalı çorba tarzı zengin besinlere sahip Dr. Atkins’in tartışmalı diyeti hala çok konuşuluyor.

Üzerine birçok kitap çıktı. Atkins diyetinde kimse aç kalmayacak. Sadece kilo kaybetmek vaadini vermiyor kalorisi düşük ama zengin doyurucu besinlerle destekleniyor. Düşük karbonhidrat diyeti aynı zamanda kalp sağlığını da koruyor ve hazıfayı destekliyor. Birçok sağlık sorununa iyi geliyor. Kuşkonmaz vazgeçilmezi. Yağ ve enerji ile yanıp giden karbonhidratları sınırlayın. Protein ve yağı daha fazla önemseyin. Doğal vücut verimini koruyun ve yağları kolayca yakın. Depolanan yağlar karbonhidrat alımı sınırlanınca hızlıca yanmaya başlar. Daha az aç hissedersiniz. Ekmek gibi karbonhidratlar tüketildikçe insan daha fazla acıkır.

 

Görünümü olumsuz etkilediği gibi nefesiniz kokar ve kabızlık çekersiniz. Enerji tüketerek vücudunuzu değiştirin. Kalça ve göbek bölgeleri ne yazık ki yağ depolayan yerlerdir. Sporla desteklenen Atkins diyetinde başarılı olacaksınız. Karbonhidratlar aynı zamanda hızlıca kana girer ve kan şekerini yükseltir acıktırır. Şekeri de kısıtlayın. Metabolizmanızı tamamen düzene sokun. Kan şekeri düzelmeden Atkins diyeti yapılamaz. Bunla beraber kolesterol ve trigliserid oranlarınız da düşecek normale inecek ve zayıflamanız kolaylaşacaktır.

 

Karbonhidratı günde en fazla 40 gram tüketin. Vitamin ve mineral ağırlıklı beslenin. Saf protein ve yağa yönelin. Zeytinyağı, soya ve fındık yağı olabilir. Meyve ve sebzeyi ihmal etmeyin. Kahvaltıda yumurta peynir süt tüketin. Tam tahıllı gıdaları her öğüne ekleyin. Egzersizle desteklendiğinde kilo kaybı gerçekleşir ve kalp sağlığı düzelir. Uzmanlar kolesterolü düşüren protein ağırlıklı bu diyeti olumlu buluyor ve öneriyor. Genel sağlığı düzenleyen Atkins sizi de zayıflatabilir.