Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Atıştırmayı Bırakmak Neden Zor Geliyor?

Çantanızda, dolabınızda, masanızda ve gün içinde erişebileceğiniz çoğu yerde bir atıştırmalık mı buluyorsunuz?

Sağlıklı oldukları sürece sorun olmasa da her an bir şeyler atıştırmaya son vermelisiniz. Hele cips tarzı şeyler asla tüketilmemeli. Nörolojik anlamda beyne giden açlık sinyalleri o an bulduğunuz ilk doyurucu nitelikteki gıdaya sizi yöneltir. Çoğu insan öğün atlar ve atıştırmalıklara daha çok önem verir. Oysa öğünüde yemek yendiğinde aralarda acıkılmaz ve atıştırmaya ya da snack diye tabir edilen ara öğüne gerek duyulmaz.

Hollanda’daki Utrecht Üniversitesi’nden araştırmacılar üniversite öğrencileri, bilgisayar ve atıştırmalıklar üzerine bir çalışma yürütmüştür. Hayal gücü çalışmada kullanılmıştır. Bilgisayarda yemek üzerine yoğunlaştıkları, cinsellik, oyun ve sohbetten bile daha çok yemek resimleri ve tariflerinin talep gördüğü ortaya çıkmıştır. Ayrıca çok çalışan ve bilgisayarda çok vakit geçirenlerin atıştırmaya daha çok ihtiyacı olduğu görülmüştür.

 

Ara öğünler oldukça sağlıksız geçiliyor. Ayrı yaşayan öğrenciler ve tek yaşayan bekar insanlar büyük oranda yanlış besleniyor. Ana öğüne değil ara atıştırmalıklara ve sağlıksız yiyeceklere yöneliyorlar. Ayrıca vakit azlığından lokmaları çiğnemeden yutanlar iyice çiğnemeyenler de var ki bu da riskli. Kontrolsüz atıştırmaya son vermek için kiler, depo, dolap, çanta gibi zulalarınızı hemen boşaltın.

Evde atıştırmalık nokta bile bırakmayın. Göz önünde kolaylarda duruyorsa ilk sıkıştığınızda eliniz ona uzanacak. En azından yüksek bir yerlere gizli kalacak şekilde saklayın. Buzdolabına koşmadan önce şunları yapabilirsiniz. Sevdiğiniz müziği açıp sakince dinleyin. Komik bir video izleyin. Derin nefes alıp yürüyün. Dişlerinizi fırçalayın ve bir ruj sürün. Bakın iştahınız bastırıldı bile!