Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Astım İçin En Kötü 10 Şehir

Astım hastaları için uygunsuz ortamlar ve şehirler vardır. Peki sizin şehriniz yabancı ülkelerde yaşayanlar için astım açısından en tehlikeli şehir mi?

Hava kirliliği, sigara, duman, polen gibi etkenler astım ataklarını tetikler. Bazı şehirler astımı kontrol altına almak için uygun değildir. Her yıl Amerika’da Astım ve Alerji Vakfı 100 büyük ABD kentini bu listeye koyar. Zorlu yaşam şartlarına sahip bu kentler astım açısından uygunsuz bulunuyor. En büyük astım şehirleri hangileri?

10 Numara: Knoxville, Tenn.
Güney ve Güneybatı bölgesinde astım hastaları için zorlu yaşam koşulları mevcut. 2012’de 3 noktası riskli bulunmuştur. Astım ilacı kullanım oranı da düşüktür. Hava kalitesi kötüdür ve restoran ve barlarda içilen sigara bunu tetikler.

9 Numara: Atlanta, Ga.
Kötü hava kalitesi ve geri kalmış koşulları dumansız hava sahalarının azlığı sağlık sigortası olmayan hastalar mevcuttur.

8 Numara: McAllen, Teksas.
Rio Grande’ye 1 kmlik bu sınır kasabasında büyük bir sorun tedaviye erişimin zor olmasıdır. Astım için ilaç kullanmak şarttır. Ülkedeki en düşük gelirli şehirlerden biridir. Yoksullukla astım orantılıdır.

7 Numara: Dayton, Ohio.
5 aileden 1i düşük gelirli ve çok çocukludur. Acil servise giden astımlı hasta sayısı yüksektir. Devletin astım kontrol programları ve astım önlemleri sürmektedir. Dumansız işyerleri için çalışmalar yapılmaktadır. Astım atakları 5 yaş ve altını çok etkilemektedir.

6 Numara: Detroit, Mich.
Çocukların %9u astımdır. Genelde %10 civarında hasta vardır. Yoksulluk bölgenin büyük sorunudur ve bu kişilerde astım görülür. Devlet hastanesi ve okullarda astımla mücadele öğretilmektedir.

5 Numara: Oklahoma City, Okla.
Astım için kötü şehirler arasında. Okulda sıkça görülür ve temel sağlık sorunlarındandır. Yetişkinleri de dumanlı alanlarda kötü etkiler. Veliler ve okul çalışanları uyarılmaktadır.

4 Numara: Philadelphia, Pa.
Kirlilik astım atakları için oldukça kötüdür. Astım ilacı kullanmayan kişiler sıkça acile başvurmaktadır. Afrika Amerika mahallelerinde çalışan çocukları kötü etkiler. Bakımsız kalan ve doktorsuz yerlerde etkileri büyüktür.

3 Numara: Memphis, Tenn.
Missisippi şehri blues bölgesidir. Sigara yasaları, kötü hava kalitesi ve tedavisiz kalan astım hastalığı ile astım hastalarının oranı artmıştır.

2 Numara: Chattanooga, Tenn.
Nehir, park ve dağlara yakındır. Kötü hava kalitesi, polen ve az doktora sahiptir. Sigara yasağı gelmemiştir.

1 Numara: Richmond, Va.
Virginia başkenti astımın da başkentidir. Yoksulluk ve sağlık sigortasının olmaması, polen ve korumasız yaşam şartları mevcuttur.