Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Aspirin Kullanmak İlk Kalp Krizini Önleyebilir

Günlük aspirin yani kan sulandırıcı kullanımı ilk kalp krizi riskini atlatabilir fakat bu herkes için geçerli de değildir.

Düşük doz kan sulandırıcı aspirinler her gün düzenli alındığında kalp krizi ve felci önlüyor. Kardiyovasküler kalp damar rahatsızlıklarına karşı koruyucu etkiye sahip. Pıhtılaşma ve damar tıkanması risklerini azaltıyor ve ilk kalp krizi atağında hastayı koruyor hayatını kurtarıyor. Oksijen ve kan akışını engelleyen pıhtılaşmayı kan sulandırdığından azaltmış oluyor.

Kalbe ve beyne yeterince kan gitmediğinde kalp ve beyin damarları tıkanarak oksijensiz ve işlevsiz kalır. Koroner arterler ve beyin damarları tıkandığında da kaçınılmaz sonuç olan felç inebilir.

Son 25 yıldır aspirin ile kan sulandırıcılar bu riski önlüyordu. Fakat artık her hasta için uygun bir yöntem olmamaya başladı. Birincil ön koruma sağlıyor fakat her hastayı kurtarmaya da yetmiyor. İç kanama riski hala devam edebiliyor. Doktorunuz size en uygun aspirin kullanım şeklini ve miktarını kullanım dozu ve sıklığını belirtecektir. Talimatların dışına çıkmamaya çalışın.