Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Aşk Hormonunun Sihri Ve Görevi Nedir?

Genelde erkekler cinsellik, kadınlar duygular üzerine yoğunlaşır.

Evlilik, çocuk sahibi olmak, sorumluluk, beraberinde gelen sevgi, saygı, aşk ve arzuyu etkileyen bir aşk hormonunun olduğu var sayılıyor. Büyük olasılıkla bir genetik etken olan bu hormon kişiden kişiye kadından erkeğe değişebiliyor. İnsan ve diğer memelilerde seks ve diğer sosyal etkileşim bağlarını güçlendiren oksitosin hormonunun varlığını araştırmacılar ortaya çıkarmıştır. Sarılma, kucaklaşma, öpüşme, dokunma ve diğer cinsel ve duygusal roller bu hormon sayesinde işliyor.

İlişkiye girmek için karşı tarafı cazip kılan ve kendimizdeki duygu ve istekleri harekete geçiren de bu hormon. Çalışmalarda erkeklere oksitosin hormonu burun spreyi ile harici olarak verilmiş ve bu kişilerin eşlerini daha cazip ve hoş buldukları görülmüştür. Hormon etkisi azaldıkça eşlere olan ilgi de azalmıştır.

Bu hormonun etkisi altında eşlerini görünce beyinlerinde ödül ve zevk çakraları açılıyor ve ilişkide motivasyon sağlanıyor. Yani aslında duygusallık da cinsellik de tamamen beyinsel etkileşimler sonucunda akılla ortaya çıkıyor. İlişkide güçlü bağları oturtmak adına bu hislerin varlığı önem taşır. Göz göze bakışmak, el ele tutuşmak veya sarılmak. Aşk hormonu, çiftleri birbirine sıkıca bağlar.