Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Aşırı Tüylenmeye Bitkisel Çözümler: Nane ve Aslan Pençesi Kürleri

Aşırı Tüylenmeye Bitkisel Çözümler: Nane ve Aslan Pençesi Kürleri

Aşırı Tüylenmeye Bitkisel Çözümler

Hirşutizm olarak ta bilinen aşırı tüylenme şikayetleri, Özellikle kadınlar arasında sıkıntı oluşturabilmektedir. Kadınlarda aşırı tüylenmenin değişik bir takım nedenleri olabilmektedir. Bu aşırı tüylenme sebeplerinin başında yumurtalıklarla ilgili sorunlar, hormon dengesizlikleri, böbreküstü ve hipofiz bezlerinin çalışmasıyla alakalı bir takım problemler sayılabilir. Kadınlarda görülen aşırı tüylenme şikayetleri ise büyük oranda erkeklik hormonları olarak bilinen androjenin kandaki oranının yükselmesi ile ilişkilidir. Erkeklik hormonlarının vücuttaki kıllanmanın ana nedenleri arasında olduğu biliniyor. Bazı ilaçların da aşırı tüylenmeye neden olduğu bilinmektedir. Bu ilaçların genelde vücudun androjen üretimini tetiklediği ve bu yolla istenmeyen tüylerin çıkmasına neden olduğu tespit edilmiştir.

Bazı kişilerde ise aşırı tüylenme şikayetleri, anne veya babadan gelen genlerle doğrudan alakalı olabiliyor. Genetik etkenleri bir tarafa koyarsak aşırı tüylenme sorununun temelinde genelde metabolizmanın işleyişiyle ilgili bir takım rahatsızlıkların bulunması yatmaktadır.

Aşırı tüylenme ve istenmeyen tüy şikayetleri olan hanımlara ilk ve en önemli tavsiyemiz kesinlikle jilet kullanmamalarıdır. Jilet kullanılırsa kıl kökleri daha da derinleşir ve ince tüyler siyah kalın kıllara dönüşür. Bu da istenmeyen tüylerden kurtulmayı önemli ölçüde zorlaştırır. Bu nedenle illa ki rahatsızlık veren istenmeyen tüyler aldırılacaksa tercihen lazer epilasyon yöntemi gibi ileri teknik gerektiren yöntemler seçilmeli, şayet buna bütçeniz yetmiyorsa bu durumda ise ağda gibi jilete nazaran daha az zararlı tüy aldırma yolları tercih edilmelidir. Hormon bozukluklarından kaynaklı olarak ortaya çıkan yüzde ve vücutta diğer bölgelerdeki istenmeyen tüy sorunu ise endokrinoloji uzmanlarının tedavileri ile kökten çözülme yoluna gidilmelidir.

Aşırı Tüylenmeye Bitkisel Çözüm Tedavisi Mümkün Mü?

İstenmeyen tüylere bitkisel çözüm için Suna Dumankaya, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ve Prof. Dr. Ahmet Maranki tavsiyelerini dikkate alarak tüy dökücü formülleri uygulayabiliriz.

Doğal tüy dökücü bitki kürü için gerekli malzemeler:

– 1 adet soğan
– 1 diş sarımsak
– siyah merhem: siyah merhem nereden bulunur veya satın alınır diye merak edenlere eczaneler ve aktarlara bakmalarını tavsiye ediyoruz.

Hazırlanışı: 1 adet soğanı ateşte iyi ısıtıp köz haline getirin. Sonra sarımsağı rendeden geçirin yani rendeleyin. Siyah merhem ve rendelenmiş sarımsağı karıştırın.

Uygulanışı: İstemediğiniz bölgelerde bulunan tüylere sarımsak ve siyah merhemden oluşan bu karışımı ince bir tabaka halinde uygulayın. Bu ince krem tabakasının üstüne de önceden ısıtıp köz haline getirdiğimiz soğanı koyun. 30 dakika kadar bekletin. 1 hafta boyunca bu kürü her gün uygulayın.

İstenmeyen Tüylere Aslan Pençesi Kürü: Aslanpençesi bitkisinin hem adet düzensizliğine kesin çözüm olması hem de rahim kistleri, endometriyozis, çikolata kisti gibi kadın hastalıklarına iyi gelmesi, bu nedenlerden dolayı ortaya çıkan istenmeyen tüy sorununu kökünden çözebilmektedir. Peki aslan pençesi kürü nasıl yapılır: Bunun için öncelikle birkaç gram veya daha akılda kalıcı olacak şekilde bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş testere dişli arslanpençesi kaynamakta olan bir bardak (150-200 ml) klorsuz suya atılır. Kısık ateşte on dakika kaynatmaya devam edilir. Daha sonra soğumaya bırakılır ve ılıyınca süzülür. Bir ay boyunca her gün bir su bardağı içilir. Bir aydan sonra bir hafta ara verilir. Bir hafta aradan sonra aynı şekilde bir aylık kür tekrar edilir. Ve kür sonlandırılır. Kürün en uygun içim zamanları sabah kahvaltısından iki saat sonra veya öğleden sonra aç karnına içmektir.

İstenmeyen Tüyler için Nane Kürü: : 1 yemek kaşığı taze nane ince ince kıyılır. Ağzınızda çiğneyin, sonra da iki-üç yudum su içerek naneleri yutun. Nane kürü uygulama süresi: Bu uygulama 15 gün boyunca her gün yapılır. 15 gün dolduktan sonra bir kaç gün nane kürüne ara verin. Sonra yine 15 gün süre ile nane kürünü tekrar edin. Nane bitkisinin kadınlardaki kadınlık ve erkeklik hormonlarını düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Bu bakımdan hormon dengesizlikleri nedeniyle istenmeyen tüylerden muzdarip olan kişilerin taze nane kürünü tatbik etmeleri faydalı olabilir.