Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Aşırı Terleme Nedenleri Ve Çözümleri

Yaz aylarında terlemek kaçınılmaz olsa gerek, peki siz her an mı aşırı terliyorsunuz?

Bacakların arasında, sırtta, göğsün altında, koltuk altında hep terler mi var? 2.6 milyon ter bezimiz var. Buna göre aşırı terlemeye nasıl son verebiliriz?

Stresli olduğumuzda döktüğümüz ter daha kötü kokar. Ter kokusu kişiden kişiye değişir. Sıcak nemli günlerde fiziksel aktivite sonrası terleriz, bu genetik de olabilir. Fazla su içerek açığı kapatın.

Aşırı terlemenin bazı belirtilerini bilelim. Günlük giysiler leke içinde kalır. Önemli bir sunuma girerken veya sıcakta iş yaptıysanız stres terlemesi yaşanabilir. Avuç içinizi kullanamazsınız.

Hormonlar cildinizle nasıl iletişim kuruyor? El ve ayaklarınız daima ıslak mı? Ayakkabınızda ayaklar sürekli nemli ve ayaklarınız kayıyordur. Cilt uzmanına görünmek gerekir.

Evde: gece deodorantı kullanın ter bezleri az aktiftir. Ter önleyici deodorantı sıkın. Ertesi sabah duş alın ve yine sıkın.

 

Dışarıda çok sıcaklarda egzersiz ve aktivite yapmayın. 11 ila 16 saatleri arasında bundan kaçının. Dermatolog ile görüşün ve önerilerine uyun. Botoks da terleme çözümlerinden biridir.