Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Aşırı Kilonun Sağlığa Etkileri Nelerdir?

Vücudumuzdaki fazla kilo, bizim yalnızca biyolojik sağlığımızı bozmaz; aynı zamanda ruhsal sağlığımızı da önemli ölçüde etkiler. Alınmaya başlayan kilo zamanla insanın psikolojisini bozar. Böylece birey kendini kısıtlamaya başlar ve zamanla yaşam kalitesi düşer.

• Fazla kilonun biyolojik ve psikolojik sağlığımıza zararları şu şekildedir:
Kilonun önce bedensel sağlığımıza zararı vardır. Bunlar hipertansiyon, kalpte damar tıkanıklığı, bağırsak, meme ve rahim kanserinde artış, diyabet, safra kesesi hastalığı, felç, solunum güçlüğü, karaciğerde yağlanma, astım gibi hayatî tehlikesi yüksek olan önemli hastalıklardır. Hayatınızı böylesine önemli bir diskten kurtarmak istiyorsanız bir an önce fazla kilolarınızdan kurtulmak zorundasınız.
• Kilonun bedensel etkilerinin dışında psikolojik etkilerinin de olduğunu ifade etmiştik. Kilolu birey kendini kilo veremediği için başarısız hisseder; çirkin, hantal ve itici olduğunu düşünür. Kendini sürekli diğer zayıf bireylerle kıyaslama hali içerisindedir, kendini suçlar. Çevresinden aldığı eleştiriler sayesinde sürekli bir stres hali içerisindedir. Zamanla kendini toplumdan soyutlamaya ve içine kapanır; yaptığı hiçbir şeyden zevk alamaz. Kendini mutsuz eden kiloları artık tek düşüncesi haline gelmiştir.