Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Aşılama Kanaması Nasıl Fark Edilir?

Emplantasyon yani aşılama kanaması gebeliğin erken bir belirtisi olabilir.

Döllenmiş yumurta fallop tüpünün içinde rahim zarının içine yerleştirilen aşılama tekniği yani tüp bebek tedavisi sonucunda aşılamadan sonra kanama görülmesi, hamile kalmanın göstergesi olabilir. Yumurta etrafında rahim dokusu ağzından itibaren kanama olabilir. Gebeliğin gerçekleştiğini gösteren bu kanama nasıl fark edilir işte belirtileri.

Adet döngünüze yakın bir zamandır kanamadan 6-12 gün sonra gebelik gerçekleşir. Adetle karışmaması için test yapılabilir. Kanama rengi ve miktarı önemlidir. Aşılama kanaması hafiftir ve az miktarda görülür. Birkaç saat tek bir noktada sürer. Emplantasyon kanaması pembe ya da kahve tonlardadır. Adet kanamasına hiç benzemez.

Yumurtaya embriyo düşmesi sonucu bu bölgede kramplar görülür. Adet sancısına benzer daha hafiftir. Abdominal kramplar devam ederse dış gebelik de olabilir. Apandisitf veya mesane enfeksiyonu işareti de olabilir. Ağır kanama ateş ve titreme görülürse acil doktora gidilmelidir. Sabah bulantınız olabilir, kahve koklayın. Kusma, göğüslerde hassasiyet gibi gebelik belirtileri görülecektir. Yorgunluk, idrarda değişimler, ruh hali farklılıkları, baş dönmesi gibi belirtileri iyi izleyin.