Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Aşı Yaptırmanın Herkes Açısından Önemi

Tam zamanında gereken tüm aşıları yaptırmak çocuklar kadar yetişkinler için de hayati öneme sahip.

Çocukları için ne kadar önemli ve vazgeçilmez olduğunu biliyorlar ama iş kendilerine geldiğinde yetişkinler, gerek önyargıları gerekse bilgi eksikliğinden mesafeli duruyorlar aşılanmaya.

 

Oysa hiçbir tıbbi tedavi veya cerrahi yöntemle mümkün olmayan tedaviler hatta hastalığın tümden ortadan kaldırılması aşı ile mümkün hale geliyor.

 

Nitekim geçtiğimiz yüzyıllarda yüzbinlerce insanın ölümüne neden olan çiçek hastalığı aşılama sayesinde artık sadece tarih sayfalarında yer alıyor.

 

Çocuk felcinde de bu noktaya çok yaklaşıldı. Oysa gelin görün ki aşı ile ilgili yanlış algılar, yaratılan efsaneler de bitmek bilmiyor.

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün aşı uygulamalarını yaygınlaştırmak için her yıl gerçekleştirdiği Dünya Bağışıklama Haftası’nda, ön yargılardan kaynaklanan 10 aşı efsanesini ve gerçeklerini Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İmran Bari anlattı.

 

AŞILAR GEREKLİ DEĞİLDİR 

Aşılama programları durdurulacak olursa aşılanma ile engellenen hastalıkların yeniden karşımıza çıkabileceği bir gerçek.

Daha iyi hijyen, el yıkama ve temiz su kaynakları insanların enfeksiyon hastalıklarından korunmasına yardımcı olmasına rağmen pek çok enfeksiyon yine de yayılabiliyor.

 

Uzmanlar bu inanışların son derece yanlış olduğunu aksine aşıların çok güvenli olduğunu belirtiyor. Pek çok aşı reaksiyonunun genellikle geçici ve küçük çaplı olduğunun altı çiziliyor. Üstüne üstlük ölümcül bir çok hastalık da aşı ile engellenebiliyor.

 

KARMA AŞILAR ANİ BEBEK ÖLÜMÜNE YOL AÇAR 

Araştırmalar, aşılar ve ani bebek ölümü arasında hiçbir nedensel ilişki bulunmadığını gösteriyor.

Bu aşıların uygulanma zamanı ile ani bebek ölümlerinin görülme zamanları birbirine benzemekle beraber aşı olmamış bebeklerde de ani bebek ölümleri gözleniyor.

 

BU HASTALIKLARA BAĞIŞIKLIK KAZANMALI 

Bazı kişilerde de aşı ile önlenebilir çocukluk dönemi hastalıklarının hayatın kaçınılmaz gerçeği olduğu düşüncesi hakim. Ancak uzmanlar, bu düşüncenin son derece yanlış olduğunu belirtiyor.

Aşılamalar sayesinde pek çok hastalık önlenebilir olmuş, insanlar sakat kalmaktan kurtulmuş, çiçek hastalığı tüm dünyada ortadan kalkmış, çocuk felci hastalığından ölebilecek pek çok insanın hayatı kurtulmuş…

 

Kızamık, kızamıkçık, kabakulak çok ciddi hastalıklar. Bu hastalıklara bağlı olarak gelişen zatürre, menenjit, körlük, sağırlık, doğumsal anormallikler hem çocukluk hem de erişkinlik döneminin ağır sonuçları olarak karşımıza geçmiş dönemerde çıktı!

 

2014 yılına gelindiğinde bağışıklamanın dünya için önemi tartışılamayacak boyutlarda. Amaç, dünyadaki her bireyin öncelikle de çocukların var olan tüm bağışıklama fırsatlarını en yüksek oranda kullanmalarını sağlamak.

 

Grip tablosu oluşturan çok farklı virüs var. Şu anda mevcut grip aşısı bir ya da iki ataktan koruyor. Koruduğu grup influenza virüslerine karşı. İnsanlar hepsinden koruyacağını zannettikleri için, grip aşısının gribi önlemede etkili olmadığına inanıyorlar