Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Artrit Fiziksel Anlamda Hayatınızı Engelliyor Mu?

Amerika’da her yıl 50 binden fazla kişi artrit hastası kabul ediliyor. Bu hastalıkta günlük aktiviteler çok önemli ve birçok kişi bunun bilincinde değil.

Yaşla birlikte paralel olarak artan artrit riski obezite ile de artıyor. Hastaların %10’u gibi bir kısmı hareketsizlikten yani obeziteden artrite yakalanıyor ve artrit olduktan sonra da hareketleri kısıtlanıyor. Eklemlerde aşınma olarak da bilinen osteoartrit artritin en bilinen ve sık görülen türüdür. Lupus, gut ve fibromiyaljiyi de beraberinde getirir. Fiziksel aktvitelerde gözle görülür azalma başlar. Özellikle diz kapaklarında ve eklemlerinde görülen kemik ve eklem sorunları obeziteyle doğrudan ilgilidir.

 

Aynı zamanda kalp ve şeker hastası olan özellikle yaşlı kişilerin neredeyse yarısı hatta daha fazlası artrite kaçınılmaz olarak yakalanıyor. Artrit gizli ve sinsi ilerler önce kendini belli etmez ve ne yazık ki insanlar bu konuda bilinçli değildir. Gerekli tedbirler alınmaz ve yanlış hareketlerle hastalık desteklenir. Fazla kilolar da hastalığı ilerletir. Daha sonrası ciddi aşamalarda kişilere protez bile uygulanabilir. Ağrı hissedildiği anda hekime gidilmesi gerekir.