Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Artrit Ağrılarına İlaçsız Tedavi Çözümleri

Artrit eklemlerde oluşan ağrılı şişkin iltihaplı bir rahatsızlıktır. Hasar sonucu oluşur. Osteoartrit en bilinen türüdür.

Yıllar içinde aşınarak yıprandığından yaş ilerledikçe ciddileşir. Ağrı kesici ve anti inflamatuar ilaçlar verilebilir. Bunun dışında ilaçsız tedavi seçenekleriniz de vardır. İşte onlar.

Kilo verin. Eklemlere ekstra yük bindiren fazla kilolar artrit ve eklem iltihabı ağrılarını daha da kötüleştirir. Daha fazla egzersiz yapın. Düzenli hareket etmek eklemlerde esnekliği de sağlar ve acıyı dindirir. Koşu ve yürüyüş bu ağrılara ağır gelebilir, hafif sporları deneyin. Aerobik ve yüzme uygundur. Eklemlere sıcak su uygulanabilir. Sıcak-soğuk su terapisi de artrit ağrılarına iyi gelir. Sıcak bir duş alın ve eklemlerin üzerine buz keseleri koyup bekleyin.

Akupunktur da alternatif bir tedavi seçeneğidir. Meditasyon ve yoga ile rahatlama egzersizleri yapmak özellikle eklemlere birebirdir. Beslenme planınızı değiştirin. Eklem sertliği ve gerginliğini omega 3 yağ asitleri azaltır. Balık, fındık ve ceviz tüketin. Kuş üzümü, keten tohumu, zerdeçal gibi otlardan yararlanın. Zerdeçal iltihabı giderir eklem ağrılarını azaltır. Masaj yaptırın. Akupunktur ve masaj ağrı gidericidir. Ginkgo, ısırgan otu gibi şifa veren artrit düşmanı bitkilerden yardım alabilirsiniz.