Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Arsenik İle Kalp Krizi Bağlantısı Nedir?

Çevredeki arsenik maddesine maruz kalan kişilerde kronik kalp rahatsızlıkları yüksek oranda görülüyor.

Kalp krizi ve inme bunların başında geliyor. Koroner kalp hastalıkları özellikle periferik arter tıkanması içme suyundaki arsenik maddesinden kaynaklanabiliyor. Litre başına 100 mg ve daha fazlası sularda yer alabiliyor.

Çevre sağlığı araştırmacıları yaygın içme suyu ve gıdalarda bulunan arseniğin alt seviyelerini incelemiş ve az seviyede maruz kalma durumunda dahi kalp rahatsızlığı riskinin yüksek olduğunu doğrulamıştır.

Sigara, obezite ve kolesterol düzeyleri kalp krizine yol açan ana faktörler olsa da ölümcül kardiyovasküler risk konusunda arsenik içeren besinlerin de payı büyük.

Kronik kalp damar hastalıklarında uzun vadeli etkenler arasında yer alıyor. Bazı ülkelerde kuyularda sulara karışan arsenik yoğunluğu sağlığı tehdit ediyor. Bunun normal oranı litre başına 10 mg iken ABD’de bu oran 50 mg’dır.

Pirinç, un ve tahıllarda da bu risk yer alıyor. İnorganik arseniğe maruz kalan hastalar hastalığın yanı sıra ölümle karşılaşıyor. İdrardaki arsenik seviyeleri bu kişilerde oldukça yüksek.

Arsenik değeri düşük hatta arsenik içermeyen su ve gıdaları tüketirsek kalp sağlığımızı koruyabiliriz.

Yer altı kuyu içme sularının arsenik düzeyini bilmememiz hayati risk taşımaktadır. Çeşme, kuyu ve musluk sularını içmeyin.