Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Argan Yağı Nedir-Argan Yağı Nasıl Kullanılır-Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Argan Yağı Nedir-Argan Yağı Nasıl Kullanılır-Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Argan yağı kuzey afrika özellikle de fas ve cezayir coğrafyası kökenli bir ağacın fındığa benzeyen meyvelerinden elde edilen bir bitkisel yağdır. Bu bitki yağının saçlara ve cilde faydaları son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yeniden keşfedilmeye başlanması, argan yağının kullanımı ve ne işe yaradığı konusunda insanlarda bir bilinç oluşmasına katkıda bulunmuştur. Şimdi sizlerle argan yağının cilde ve saça yararları nelerdir bu konularda bilgiler sunacağız.
Nedir Faydaları Nelerdir Nerelerde Kullanılır Saç Ve Cilde Faydaları, Argan Yağı Nedir Faydaları Nelerdir Nerelerde Kullanılır, Argan Yağının Cilde Ve Saçlara Faydaları Nelerdir, Argan Yağının Cildimize Ve Saçlara Faydası Var mı, , Argan Yağ Nasıl Kullanılır, Argan Yağı Nelere Faydalıdır, argan yağ, argan yağı fiyatı nedir, argan yağı satış yereleri ve bulunduğu ülke, argan yağı saç ve cilt için faydalı, argan yağı faydaları nelerdir, argan yağı ne işe yarar nasıl kullanılır, argan yağı nasıl ve ne kadar kullanılır, argan yağı kullananlar ne diyor, argan yağı nerelerde satılıyor ve üretiliyor, argan yağının sivilcelere faydası var mı, argan ağının saçlara faydası var mı.

Argan Yağı Nedir Faydaları Nelerdir Nerelerde Kullanılır Saç Ve Cilde Faydaları
Faslı bayanlar onun “Sıvı Altın” olduğunu söylüyor. Kuzey Afrika’nın gelişmiş ülkeleri arasında bulunan Fas’ta yetişen Argan bitkisi tıpta “Argania Spinosa” olarak tanımlanıyor ve birçok güzellik uzmanı tarafından tedavilerde kullanılıyor.

İçerdiği E vitamini, felurik asit ve güçlü antioksidanlarla gençlik iksiri olarak tanımlanan argan aktarlardan yağ olarak temin edilebiliyor. Kullanılır anda nemlendirici özelliği ile kuru ciltlerde belirgin değişimler yaratan argan yağının yağlı ciltleri de dengelediği bilinen faydaları arasında sayılıyor.

Kozmetik üretiminde de gözde maddeler arasında yer alan argan yağı, ciltteki sebum üretimini de ciddi bir oranda düşürüyor.

Cilt kuruluğunu önleyen ve ince çizgileri dolduran argan yağı, yağlı ciltler için de umut veriyor. Bir araştırmada, argan yağı içeren kremlerin sebum üretimini yüzde 42 düşürdüğü gözlemlenmiştır.

Özellikle saç bakımında kimi otoriteler bu yağın devrim niteliğinde olduğunu söylüyorlar.

ARGAN YAĞININ FAYDALARI :
* Derinin yaşlanmasını önler ve çatlamış derinin, çabuk iyileşmesini sağlar.
* İyi bir afrodizyaktır.
* Emilimi oldukça yüksek olduğundan, krem gibi kullanılabilir.
* Çok az miktarlarda üretildiğinden dolayı çok kıymetli ve pahalı bir yağdır.
* Saf zeytinyağına eşdeğer bir yağdır.

KULLANIM ŞEKLİ :
Argan yağını kullanmadan önce, elinizde ovup, ısıtmanız gerekmektedir. Sonra, ayak parmaklarınızdan başlayarak, iki ayağınıza iyice yedirin. İki elinizle yuvarlak hareketler yaparak, bacağınızı ve kaslarınızı iyice ovun. Daha sonra göğüs kısmınıza geçin. Omuzlarınızı iyice ovalayın.

İki elinizi ensenize koyarak parmak ucunuzla masaj yapın ve baş tarafınıza doğru gelerek, yuvarlak hareketlerle masaj yaparak rahatlayın. Bu yağın en az 30-40 dakika vücudunuzda kalması gerekmektedir. Dilerseniz yağı yıkamadan, pamuklu bir gecelik giyerek uyuyabilir ve sabah duş alabilirsiniz.