Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Antioksidan Deposu Yiyeceklerle İltihaptan Arının

İnflamasyona son verin ve sağlıklı gıdalarla beslenin. İltihaplanmayı engelleyen mucizevi besinler..

Vücudun stres ve travma durumunda verdiği tepki,inflamasyon(iltihaplanma) olarak tanımlanır. İnflamasyon durumunun uzun süre devam etmesi hücre dejenerasyonuna neden olarak kalp hastalığı, diyabet ve alzheimer gibi hastalıklara yol açabilir.

 

Antienflamatuar beslenme şeklinde asıl amaç kilo kaybı olmamakla birlikte, önemli olan besinlerin içeriğidir. Özellikle sebze, meyve, yağlı tohumlar ve kurubaklagiller gibi besinlerde bulunan antioksidan maddeler, stres ve travma durumunda serbest radikallerin oluşmasını engelleyen etkiye sahiptir.Antioksidan maddelerden zengin bu besinlerle, kişisel özelliklere göre düzenlenecek sağlıklı beslenme programları ile kilo kaybı da sağlanabilir.

 

–    Üzümde bulunan resveratrol,

–    Deniz ürünlerinde bulunan koenzim Q 10 ve omega 3,

–    Kırmızı meyvelerde bulunan beta caroten ve likopen,

–    Turunçgillerde ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunan c vitamini,

–    Ayçiçek ile mısırözü yağında, ceviz, badem ve yerfıstığı gibi yağlı tohumlarda ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunan E vitamini yüksek antioksidan kapasiteye sahiptir.

Ancak; bu besinleri pişirme ve saklama yöntemlerine özen gösterilmelidir. Örneğin, yağda kızartma yönteminde ve tahılların öğütülmesi esnasında E ve C vitaminleri büyük ölçüde kayba uğrar.

 

Ana öğünlerinizde;

 

–    Fırında pişirilmiş balık, hindi eti,

–    Etsiz pişirilmiş nohut, fasulye gibi kuru baklagiller,

–    Ispanak, marul ve domates gibi sebzelerle hazırlanmış salata,

–    Tam tahıllı ekmek,

 

Ara öğünlerinizde isebadem, ceviz, kuru üzüm, çilek, yulaf ve az yağlı süt gibi besinler tercih ederek, antioksidan içeriği zengin olan besin tüketiminizi artırabilirsiniz. Hastalıktan kurtulmanın, hastalıktan korunmaktan çok daha zor olduğunu ve sağlıklı beslenmenin hastalıklardan korunma sürecinde çok önemli bir yeri olduğunu unutmayın.