Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Antinükleer Antikor (Ana) Testinin Özellikleri

Nükleer antikor düzeyini ölçen bir tür kan testidir. Antinükleer antikorlar vücudun kendi salgıladığı salgı ve dokulara saldıran bağışıklık sistemi ile üretilen maddeleri inceler.

Dirsek veya elin iç kısmından kan alınarak test yapılır. Mikrop öldürücü antiseptik temizlik yapılır ve damardan kan çekilir. Elastik bant yardımı ile damar ortaya çıkarılır ve yavaşça iğne enjekte edilir. Hava geçirmez bir şişe veya tüpe kan doldurulur. Bandajlanarak kanama durdurulur. Test için özel bir hazırlık gerekir. Ancak, doğum kontrol hapları , procainamind ve tiyazid diüretik gibi ilaçları bırakmanız gerekebilir çünkü bu testin doğruluğunu etkileyecektir. Kan alındıktan sonra zonklama ve hafif bir ağrı olabilir.

Eğer bir otoimmün hastalık , özellikle sistemik lupus eritematozus belirtileri varsa doktorunuz bu testi isteyebilir. Bağışıklık sistemi sorunlarında ve şüphelerinde ANA testi yapılır. Artrit, döküntü, göğüs ağrısı gibi nedeni açıklanamayan durumlarda bu test önerilir. Genelde kan testi sonuçları negatif çıktığında sonuç temizdir. DNA genlerinin çift sarmallı formuna karşı antikor mevcutsa pozitif çıkacaktır. Kandaki ANA varlığı şu hastalıkların habercisi olabilir. Kronik karaciğer hastalığı, kollajen vasküler hastalık, miyozit, romatoid artrit, Sjorgen Sendromu, sistemik lupus, skleroz, tiroid. Riskleri ise, aşırı kanama, bayılma, kan birikmesi ve enfeksiyondur.