Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Antibakteriyel Sabun Ve Merhem, Mrsa Enfeksiyonu Riskini Azaltıyor

Yoğun bakım ünitelerinde kullanılan antibakteriyel sabun ve merhemler mikropları öldürerek enfeksiyon riskini azaltıyor.

%44 oranında yoğun bakım hastalarını korur kan dolaşımında enfeksiyon riskini azaltır. Özellikle, metisiline-dirençli Staphylococcus aureus yani MRSA enfeksiyonu bu hastalarda çok risklidir. Bu ünitelerde antibakteriyel ürünlerin kullanılması çok önemlidir. 75 bin hastada incelemeler yapıldığında yoğun bakım ünitelerinde en sık rastlanan enfeksiyon türünün MRSA olduğu ve bu koruyucu ürünlerin etkinliği görülmüştür. Kaliforniya Üniversitesi ve Harvard Enstitüsü’nde araştırmalar yapılmıştır.

MRSA enfeksiyonu taşıyan hastalar riski daha çok taşır geç iyileşir hayatını kaybedebilir ve başka hastalara bulaştırabilirler. MRSA enfeksiyonu ve diğer türleri önleme konusunda da araştırmalar yapılmıştır. Antibakteriyel sabun ve merhemler ile rutin bakım yapılır. Enfeksiyonun kapılmaması açısından bu hassas bölümdeki hastalara bu ürünlerle hijyen sağlanmalıdır. Doktor, hemşire ve hasta bakıcıların bu kremleri kullanıp girmesi önerilir. Böylece enfeksiyon riski %45 oranında azaltılır. Ellerin iyice yıkanması ve bakteri önleyici sabun ve temizlik ürünlerinin kullanılması çok önemlidir.