Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Anormal Rahim Kanamasının Nedenleri Ve Tedavisi

Normal aylık kanama (regl) dönemi dışında görülen rahim kanamalarıdır.

Ayrıca regl döneminde de anormal derecede kanamayı kapsar. 7 günden fazla aylık kanaması olan kadınlarda menoraji sorunu vardır. Tampon ve hijyenik pedler bile kanamayı önleyemeyebilir. Birçok nedeni olabilir. Hamilelik genelde rahim kanamasının nedeni olarak görülür. Gebelikte bu kanamalar görülebilir.

Rahimdeki polip ve miyom gibi kitle büyümeleri neden olabilir. Tiroid problemi, rahim boynu veya ağzı kanseri de kanama yapar. Hormon dengesizliği en temel sebebidir. Yeni ergenliğ giren bayanlarda ve menopoz dönemine yaklaşan kadınlarda daha sık görülür. Genelde genç kadınlarda görülür.

Fazla salgılanan östrojen rahim dokusu içinde yumurtalıkları etkiler bu dokuda büyüme gelişir ve kanama ağır yaşanır. Adetten kesilen menopoz dönemindeki kadınlarda kanama görülürse acil doktora gidilmelidir. Yaş ilerledikçe rahim kanseri riski de büyür. Hormon replasman tedavisi gören kadınlarda rahim kanaması görülebilir.

Gebelik, kan ve idrar testleri istenir. Demir seviyesi ve kan sayımı incelenir. Plastik bir boruyla kateter ile rahim içi görüntülenebilir. Doğum kontrol hapı, rahim içi araçları (hormon salgılayan plastik halka), dilatasyon – kürtaj, histerektomi (rahmin alınması) ve ameliyat tedavi seçenekleridir.