Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Anne Sütünü Artırmanın Yolları-Anne Sütü Nasıl Çoğaltılır?

Anne Sütünü Artırmanın Yolları-Anne Sütü Nasıl Çoğaltılır?

Uzmanlara göre anne sütü bebeğin gelişimi için oldukça önemlidir. Ne kadar uzun süre anne sütüyle beslenme sağlanırsa bebeğin ilk ve önemli gelişim süreci de o kadar sağlam bir şekilde gerçekleşiyor. Anneler ise olabildiğince uzun bir süre boyunca bebeklerini anne sütüyle beslemek için anne sütünü arttırıcı besinlerle takviye alıyorlar.

anne sütü nasıl artar

anne sütü nasıl artar

Gelişim sürecine başlamış bir yeni doğan için anne sütünün önemi gerçekten de çok büyük. Anne sütünü arttıran besinlerle sütün daha uzun süre gelmesi sağlanarak bu süreç uzatılabiliyor. Anne sütünü arttırmanın yolları ise oldukça fazla. Öncelikle anne sütünü arttırmak için dengeli beslenme sağlanmalı, bol su içilmeli. Bu sayede vücut normal ve sağlıklı çalışmasına devam ederek, sütün devamı sağlanabiliyor. Bunun yanı sıra bebeği emzirme şekli de oldukça önemli. Eğer bebek memeyi iyi kavrayamaz ise yeterli sütü ememediği için yorulacaktır ve sonrasında düzgün ememediği için hava yutması sonucu gaz sancısı oluşacaktır. Bu nedenle emzirirken bebeğin memeyi tam kavradığından emin olunmalı.

Anne Sütünü Artıran Bitki Çayları

Anneler sütünü arttırmak için çeşitli yollar ararlar. Fakat bunların en sağlıklısı ve en iyi sonuç vereni düzgün beslenme ve bazı besinleri tüketmeye özen göstermekten geçiyor. Anne sütünü arttıran besinler arasında en bilinen bitkiler; ısırgan otu, nane,çemen, rezene, anason, tarçın, susam, maydanoz ve fesleğen. Tüm bu bitkilerden isterseniz salata yaparak, isterseniz çay yaparak tüketebilirsiniz. Çay yapmak için belli bir ölçü söz konusu. Örneğin rezene ya da anasondan bir cezve suya 1-2 çay kaşığı ekleyerek kaynatabilirsiniz. Zevkinize göre bitkileri karıştırabilir ya da oranlarını değiştirebilirsiniz.

Göğüs Masajı Anne Sütünü Artırırmı?

Karın ve göğüs bölgesine yapılan masajlar da anne sütünü arttırır. Süt bezlerinin uyarılması ile kan akışı düzenlenir ve anne sütü süt kanallarından daha kolay geçer. Masajı günde 2 dakikalık periyotlar halinde 3 kere tekrarlamanız yeterli olacaktır. Diğer en bilinen anne sütü çoğaltma yöntemi ise sarımsaktır. Sarımsak aynı zamanda bebeğin iştahını açan antibiyotik görevi de görür. Eğer bebeği emzirmeden 2 diş sarımsak yenilirse, bebek memeyi daha sıkı ve iştahla kavrar ve daha uzun süre emer. Ayrıca emzirme sırasında oluşan meme ucu çatlaklarınız için sarımsak tedavi edici özelliği ile etki edecektir. Meme ucu çatlakları anneye acı verdiği için stres oluşturabilir ve anne sütünün azalmasına neden olabilir. Hatta bir çok kadının meme ucundaki çatlaklar yüzünden bebeklerini emzirmeyi bıraktıkları bir gerçektir. O nedenle sarımsak yemek anne sütünü hem besleyici hem de iyileştirici özellikleri nedeniyle çoğaltır.

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Anne sütünü arttıran gıdalar arasında marul bulunuyor. Sütü arttırıcı özelliği gözle görülür derecede olan marul salata şeklinde bol bol tüketilmeli. Diğer bir besin ise havuçtur. Havuç içerisindeki vitaminler nedeni ile de mutlaka emzirme sürecinde tüketilmelidir. Kesinlikle bol su içilmeli. Kaybedilen su miktarının yerine yenisi tüketilmediği zaman süt yavaş yavaş azalıp kesilebilir. Az şekerli ayva kompostosu tüketimi ile de anne sütü arttırımının fazla olduğu bilinmektedir. Kışın çok sevilen bir içecek olan boza, süt yapan besinler arasında bulunuyor. Yalnız kilo aldıran bozayı sınırlı tüketmelisiniz. Anne sütünü arttıran diğer besinler arasında ise mercimek, soğan ve bulgur gibi besinler yer alıyor. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir konu var. Çiğ soğan yediğiniz takdirde bu sütünüze yansıyacak ve bebekte gaz oluşumuna ve gaz sancısına neden olacaktır. Bu nedenle soğanı pişirip tüketmelisiniz, bu şekilde gaz oluşumunu engelleyebilirsiniz. Tüm bu besinlerin yanı sıra yeşil üzüm ve kuru üzüm de tüketilebilir. Fakat üzümün kalorisi yüksek bir besin olmasından dolayı çok fazla tüketilmesi önerilmiyor. Önerilen miktar bir avuç ile sınırlı. Aksi halde kilo almaya başlayabilirsiniz. Aynı şekilde tahin pekmez de tüketilmesi ama tüketilirken kilo almamak adına dikkat edilmesi gereken besinler arasında yer alıyor.