Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Anne Sütünü Artırmanın Farklı Bir Yolu

Erken doğan bir bebeğin annesi stres altında kalarak sütünü azaltabilir. Bunun için bebeğine temas etmesi öneriliyor.

Prof. Dr. Rahmi Örs, gününden önce dünyaya gelen ve gelişimini tam olarak sağlayamayan prematüre bebeklerin, uzun soluklu bir tedavi süreci yaşadığını söyledi.

Anne sütünün önemine dikkat çeken Örs, bu bebeklerin yaşıtları gibi normal bir büyüme yakalayabilmeleri için anne sütüne daha fazla ihtiyaç duyduklarını belirtti.

 

Anne sütünün bebeği enfeksiyonlardan koruduğunu, çocuğun büyümesine ve gelişmesine katkı sağladığını ifade eden Örs, şunları kaydetti:

 

“Anne ve bebek yoğun bakımda, ağır stres altında oluyor. Anne ve bebeğin birbirine teması, bu stresi oldukça alt seviyelere düşürüyor. Bebeğiyle aynı veya yakın ortamda bulunan annenin stresi azalıyor. Morali yerinde olduğundan annenin sütü de fazla geliyor. Çok erken doğduğu için emzirilemeyen bebeklerin beslenmesinde annenin rol alması çok önemli. Anne teması ve özellikle kanguru bakım yönteminin uygulanması, bebeğin hastanede kalış süresini kısaltıyor. Bebekler daha iyi kilo alıyor. Bebeğini gören ve dokunan anne daha çok sahipleniyor. Emziren annelerde doğum sonrası depresyonları daha az görülüyor.”

 

Anne ile temasın bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini anlatan Örs, yeterli anne sütüyle beslenen çocuğun, rahat kilo alarak hayata tutunduğunu aktardı.