Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Anne Karnındaki İlk 3 Ay Bebek Kalbi İçin Çok Önemli

Gebeliğin ilk 3 ayında çok dikkatli olunmalı keza bebeğin kalp gelişimi ve sağlığı açısından çok kritik bir dönemdir.

Fetal gelişiminde bebeklik ve çocukluk çağı kalp hastalıkları incelenmiştir. Gebeliğin ilk 3 ayında bebeklerde kalp ve diğer önemli organların gelişimi başlar bu nedenle de kritik bir dönemdir. Annelerin bu dönemde, vücut yağı oranı, kan basıncı, kolesterol ve insülin düzeyleri bebekleri için hayati önem taşır.

Ne kadar sağlıklı bir gebeyseniz bebeğiniz de o derecede sağlıklı büyür. Bu sorunları yaşarsanız da bebeğinizde kalp sorunları başlayabilir. Kardiyovasküler hastalıklar anne karnında gelişmeye başlar ve çocukluk çağında hatta yetişkinlikte de peşini bırakmaz. Diyabette olduğu gibi çoğu kalp hastasının buna yakalanma nedeni, anne karnında yaşadıkları sağlıksız koşullardır.

Kötü kolesterol oranları, yüksek tansiyon problemi, obezite, diyabet, yanlış beslenme ve sağlıksız alışkanlıklar gebelikte bırakılmalı ve önceden tedavi edilmeli. Aksi takdirde bebeklerin kalp gelişimi olumsuz etkilenerek anne karnında kalp hastalıkları başlar.

İleri yaşlarda bu sorunlar su yüzüne çıkar. Gelecek günlerde çocuk kalp hastalıkları üzerine daha kapsamlı çalışmalar yürütülecektir. Hollanda Rotterdam Üniversitesi uzmanları bu açıklamalarda bulunmuştur. Kanıtlar ve çözüm yollarıyla birlikte açıklamaları devam edecektir.