Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Anne Karnında Müzik Dinlemenin Faydaları

En sevdiğiniz şarkıları dinlemek size iyi geldiği kadar karnınızdaki bebeğinize de iyi gelecektir.

Araştırmacılara göre müzik ve hafif melodiler gebelikte kadınların daha güçlü olmasını sağlıyor. Fizyolojik anlamda gebelikte yaşanan değişikliklerin daha sorunsuz ve hafif geçmesine yardımcı oluyor. Özellikle yoğun duyguları olan hoş şarkılar, enstrüman temalı ezgisi güçlü melodiler gebeliği kolaylaştırıyor.

Müziğin akustiği gebeliklerde çok etkili kan basıncını dengeleyerek gebelikte görülen tansiyon problemine bile çare olabiliyor. Anneler incelendiğinde fetusun yani rahimdeki bebeğin yoğun bir şekilde dinlenilen müzikten etkilendikleri göze çarpıyor. Müzik algısı anne karnında başlıyor ve ilk tepkilerini veriyorlar.

Bir hareket, tekme veya başka bir şey. 10ar ve 30ar saniyelik müzik dinletileri sonunda incelemeler sonuçlanmıştır. Giriş bölümleri, son ve orta bölümler, değiştirilip tekrar dinletilen bölümler olarak araştırma yapılmıştır.

Canlı, hareketli, daha yavaş ve sadece enstrümantel şarkılar ayrı ayrı dinlenmiştir. Müzikle beraber kan basıncı da bu hamile kadınlarda daha farklı çıkmıştır. Yani çok daha sağlıklı olma durumu söz konusudur. Ahenksiz, yavaş ve nahoş sözleri olan daha durgun ve sevilmeyen şarkılarda tepkiler de olumsuzdur. Hoş müziklerde ise tansiyon düşerken stres de açık ara azalmıştır.