Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Anne Karnında Down Sendromu Testi

Anne adayının kanından alınan bir örnekle fetal gelişim kontrol edilebiliyor.

Yani bebeğin gelişimi, rahatsızlıkları, Down Sendromu durumuna bakılabiliyor. Kromozom anormallikleri tespit edilebiliyor. Bir ya da birden fazla eksik kromozom sonucu oluşan zekasal ve gelişimsel bozukluklar en başta Down Sendromu daha anne karnındayken teşhis edilebiliyor. Anöploidinin kan testi 10 kat daha gerçekçi sonuçlar veriyor.

Zihinsel ve bedensel engeller tanılanıyor ve bu bebekler nadiren yaşayabiliyor. Şüpheli ve gerekli durumlarda DNA testi ve kan testi uygulanabilir. DNA ve serbest hücrelerin böyle bir riski olması anne adayını şüpheye düşürüyor ve test yaptırıyor. Testin çok düşük bir yanılma payı vardır. Noninvaziv prenatal taramalar ilk kez yurt dışında 1970’li yıllarda başlamıştır.

Kromozom anormallikleri anneden alınan örneklerde incelenir. Tipik amniyosentez amniyon sıvısı ve plasentadan alınan örnekler ve genleri incelenir. Fetuste anormal bir gelişim saptanırsa düşük riski var demektir. Doktorlar uygun gördüğünde bebeği alabilir. Down Sendromlu olarak bebeğini dünyaya getirmek istemeyebilirler bu durumda gereken işlem yapılacaktır.