Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Anksiyete Bozukluğu Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Stresli ve endişeli zamanlarda anksiyete olduğumuzun farkına varmayabiliriz. Sürekli endişeli, kaygılı, gergin, uzak ve öfkeli olma durumudur.

 

6 ay ve daha uzun sürer. Birçok kişi bu hastalıktan nasibini almaktadır. Sürekli abartma hali ve endişeli olma durumu belirtileridir. Takıntılı olunur düz düşünülemez. Sinirlilik ve uyku bozukluğu da cabasıdır. Kas gerginliği ve ağrısı, baş ağrısı, mide bulantısı, ishal, titreme ve seğirme de diğer belirtileridir.

Anksiyetede yüksek risk faktörü genlerdir. DNA ve psikolojik çevresel faktörler nedenleridir. Bazı beyin kimyasallarındaki bozukluklar da buna sebeptir. Tedavinin ilk adımı psikoterapidir. Konuşma terapisi en yaygın tedavi şeklidir. Bilişsel davranışçı terapi de denir. Korku ve endişeler giderilir, 3 ila 6 ay sürmesi gerekir.

İlaç tedavisi ve bitkisel kürler de doktor tarafından önerilebilir. Anksiyeteye bağlı diğer rahatsızlıklar, sosyal fobi, panik bozukluk ve obsesif kompulsif bozukluktur. Takıntılı olma ve insanlardan kaçma eğilimi vardır. Depresyon, alkolizm ve uyuşturucu bağımlılığı gelişebilir.

Panik bozuklukta kalp krizi yaşanıyor gibi hissedilir, göğüs ağrısı en belirgin özelliğidir, kişi her an kötü bir şey olacakmışçasına tetiktedir. Aile doktorunuza mutlaka danışın ve tedaviye başlayın. Kendinizi iyi hissetmeye başlayacaksınız.