Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ankilozan Spondilit (As) Hareket Sistemine Etkisi Nedir ?

Ankilozan Spondilit yada Diğer Adıyla Bambu Hastalığı İnsan vücudu için kemik yapılanması ve sağlığı çok önemlidir.

Vücudun iskelet yapısını oluşturan kemiklerin zaman zaman yapısı bozulabilmekte ve bu bozulmada çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir.

As hastalığı da bu hastalıklardan bir tanesidir. As hastalığının açılımı ve tıptaki adı Ankilozan Spondilit’tir.

Bu hastalığın nedeni bel kemiği ve kalça kemiği arasındaki eklemlerin iltihaplanmasıdır. İnsan vücudunun hareket etme sistemini olumsuz etkileyen bu hastalığın birçok belirtisi vardır.

Hastalık sinsi olarak ilerleyebilmekte ve çoğu insan bu romatizma temelli hastalığı vücudunda oluşan şekil düzensizliği seviyesinde ciddiye almaktadır.

Sırt, bel ve kalça bölgesinde ağrılarla baş gösteren bu hastalıkta nefes almakta zorluk, yürüme bozukluğu kolları ve gövdeyi zor hareket ettirme gibi belirtilerde görülebilmektedir. Vücudun belirli bölgeli bölgelerinde sertliklerin oluştuğu as hastalığında hasta gece terlemeleri, tuvalete çıktığında bel bölgesinde ağrı gibi belirtilerle de karşı karşıya kalabilmektedir.

Hastalığın belirtileri doğrultusunda vücutta şekil değişimleri başlamaktadır. As hastalığında bel kemiği ile kalça kemiği birleşmekte, kişilerde kamburumsu bir görüntü yaratmaktadır.

Hastalıkta erken tanı çok önemlidir. Kaynaşmamış kemikler için çeşitli ilaçlar ve cerrahi müdahaleler gerçekleşmekte ve hastalar en ufak hasarla hastalığı atlatabilmektedir.

Hastalık çoğunlukla erkeklerde görülmektedir. 40-45 yaş arası erkeklerde görülebilen bu hastalık, küçük çocuklarda da görülebilmektedir.

Vücudun belli başlı bölgelerinde de oluşan bu hastalı önlemek için uzmanların kişilere önerisi kemikleri ve eklemleri güçlendirici beslenmek ve spor yapmaktadır.

As Ömür Boyu Süren Bir Hastalıktır

Ankilozan Spondilit Hakkında Prof. Dr. Fatoş Önen Katkısı Bulunan Video