Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Anjin Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Sık sık göğüs ağrısı çekiyor aynı zamanda kalpte yanma, hazımsızlık da yaşıyorsanız anjin olabilirsiniz.

Anjin dolaşım sistemi kalp kaynaklı göğüs ağrılarını tanımlayan bir kavramdır. Altta yatan ciddi bir kalp hastalığı tehlikesinin belirtisi de olabilir. Ki çoğu durumda anjinin başka büyük sebepleri vardır. Kalp kasının bir kısmına oksijen ve kan gitmez. Kalbi besleyen atarmadarlarda tıkanıklık olur. Stabil, kararsız, varyant ve mikrovasküler anjin olarak 4 gruba ayrılır.

Belirtileri göğüste sıkışma, ağrı, basınç, ağırlık. Boyun, çene, kollar, sırt ve dişlerde ağrı. Hazımsızlık, halsizlik, terleme, bulantı ve nefes darlığıdır. 10 dakikadan uzun sürerse acile gidilmelidir. Risk faktörleri, sigara, ileri yaş, diyabet, hipertansiyon, kalp hastalığı, obezite, kötü yaşam tarzıdır.

Kan testleri, EKG, EKO, koroner anjiyo, stres testi yapılabilir. Kalp normal ritmine döndürülmeye çalışılır. Kan basıncı ve ritmi düzenleyen ilaçlar tedavide ilk adım olarak önerilir. Sağlıklı bir yaşam tarzına geçirilir. Hasta kendine dikkat etmelidir. Anjiyoplasti, bypass cerrahi, stent yerleştirme, egzersiz, düzenli beslenme gibi tedavi şekilleri vardır.