Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


ANİ YAŞANAN KİLO DEĞİŞİMLERİ

Birçok kadının korkulu rüyası aniden kilo alıp, aniden vermektir.  Ani kilo değişimlerinin sebeplerinden bahsedeceğiz.

ANİ YAŞANAN KİLO DEĞİŞİMLERİ ve Sebepleri

Birçok kadının korkulu rüyası aniden kilo alıp, aniden vermektir. Kilonuza bir anda kilo eklenebilir. Su ve tuz ilişkisi ödemi arttıran tek şey değildir.

Düz karnımızla abiyemizi yakıştırırken, istediğimiz pantolonun içine girerken, işler bir anda alt üst olabilir. Bir şişman bir zayıf görünmenize neden olan şişkinliğin birçok nedeni vardır.
Vücudun, regl döneminde değişen hormonlar nedeniyle su tutması şişkinliğe neden olur. 1,5 kilo regl dönemi bitene kadar fazla tartılabilirsiniz. Ödem, vücudunuza aldığınız sıvıyla attığınız sıvı arasında denge yoksa oluşur.
Karın bölgesindeki görünümü, sindirim sisteminde sıkışıp kalan gazlar bozar. Ödemin sebeplerinden biri de gıda tahammülsüzlükleridir. Çok hızlı yemek yemek, haşlanmış fasulye gibi gaz yapıcı gıdalar, kabızlık şişkinliğe neden olur.
Ödeme ise hareketsizlik, lodos, ısı ve iklim değişikliği, stres, bazı hastalıklar, ilaçlar, dağ sporları gibi etkenler neden olur. Ciddi sağlık sorunlarının ödemin altında yattığı unutulmamalıdır.

Ani Kilo Değişimlerinden Kurtulmak İçin

Ani kilo değişimleri ve şişkinlikten kurtulmak için;
Besinlerinizi pirinç ve yulaf gibi gıdalardan seçin. Kahvaltı da kepekli olanı mısır gevreği yerine tercih edin. Meyveli yoğurt da iyi bir tercihtir.
Bol su içerek ve meyve, sebze yiyerek kabızlığı önleyin.
Tuvalete mutlaka ihtiyaç hissettiğiniz an gidin. Sindirim sistemini, direnmek tıkar.
Alkol ve tuzdan kesinlikle uzak durun. Vücudun ödem yapmasına bu iki madde de yardımcı olur.
Ceviz, maydanoz, soğan, sarımsak, patlıcan gibi gıdaları bol bol tüketin.
İdrar söktürücü olarak çayı tercih edin.