Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Anaokulu Çocuklarında Soda Tüketimi Saldırganlığı Artırıyor

Anaokulu çağındaki ortalama 5 yaşındaki çocuklar her gün soda içtiğinde davranış sorunları yaşayabilir.

Standart bir ölçüde saldırganlık düzeyleri incelenmiş ve soda tüketimiyle bunun tırmandığı görülmüştür. Agresifleştiren soda ve meşrubat tüketimi küçük çocuklarda kısıtlanmalı veya önlenmelidir. Diğer çocuklarla kavga eğiliminde olabilir dikkat sorunları olabilir veya okul ve ev eşyalarına zarar verme eğiliminde olabilirler.

Şeker yüklü ve kafeinli içecekler özellikle gazlı içecekler çocuklara içirilmemelidir, hiçbir besin yararı olmadığı gibi zararları da vardır. Tüketimi kısıtlanmalıdır, tamamen yasaklamak iyi olmayabilir. Obezite, davranış sorunları gibi riskleri vardır. Bu alışkanlıklar da küçük yaştaki çocuklar da daha fazla etkisini göstermektedir.

Fiziksel kavgalar, mülkiyete verilen zarar eğilimi, hakaretli konuşma gibi olumsuz etkileri ortaya çıkmıştır. Annelerin eğitim düzeyi, aile içi istismar durumları, evde televizyon izlenme durumu ve tatlı yeme alışkanlıkları da bu sorunları etkileyen faktörlerdir. Bu alışkanlıklar saldırganlık davranışlarına sebep olabiliyor.

Soda meşrubat içmenin doğrudan küçük çocukların davranışlarını nasıl etkileyeceğini kanıtlayıcı çalışmalar sürmektedir. Hiperaktif ve agresiflik düzeyleri ne kadar ve nasıl etkileniyor bu da araştırma konusudur. Kafein ve şeker oranına dikkat etmek ailelerin sorumluluğunda olmalıdır.