Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ameliyat Sürecinde Öncesinde Ve Sonrasında Yaşanan Şeyler

Ameliyat öncesi ve hemen sonrasında sigara, alkol, kötü beslenme, hareketsizlik ve stres gibi olumsuz koşullardan uzak durulması önemli.

İyi eğitimli alanında uzman cerrahlarla ameliyata girdiğinizden emin olun. Hastane şartları da önemli. Anestezi ve diğer ekiple tanışın. Riskleri, iyileşme süresini, komplikasyonları, prosedürü her şeyi sorun. Cerrahi hataları önlemek için cerrah ve diğer ekip ameliyat edilecek nokta ve noktaları işaretlemelidir. Anestezi türünü nerenin nasıl uyuşturulacağını öğrenin.

Lokal anestezide vücudun küçük bir bölgesi uyuşturulur. Genel anestezide tüm vücut uyuşturulur hasta tamamen uyur. Enjeksiyon yardımıyla hastaya narkoz verilir. Ameliyat sonrası hastanın doktora sorması gereken soruları olmalı. Ne kadar sürede iyileşecek, nasıl hareket etmesi gerek, ne giymesi neler yemesi gerek gibi. Kas ağrıları ve kullanılacak ilaçlar sorulur.

Gevşeme hareketleri, ilaç, sıcak soğuk tedavisi ve masajla ağrılar azaltılır. Hastane kaynaklı enfeksiyon riskini azaltmak için eller yıkanmalı steril ortam olmalıdır. Ateş, titreme, halsizlik, ağrı, şişlik, kızarıklık, kanama ve yaralar hakkında bilgi alınmalı acilen doktora gidilmelidir.