Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ameliyat Sonrası Ağrı Kontrolü

Cerrahi sonrası ağrı kontrolü sizden önce doktorların önceliğindedir.

Doktorunuz güvende ve en az seviyede ağrı hissedilmesi için çabalar. Ağrı kesici ilaçlar, vitaminler, bitkisel takviyeler ve çeşitli egzersiz ve terapilerle bu önlenebilir. Ameliyat sonrası hızlı iyileşme, rahat hareket edebilme ve ağrı sızı duymama açısından bu önemli bir konudur.

Yürüyüş ve nefes alma egzersizleri yapılabiliyor. Ameliyat sonrası; kas ağrısı (sırt, boyun, omuz ve göğüste), boğaz ağrısı, hareket ağrısı çekilebiliyor. Ağrı ve rahatsızlık hissedince mutlaka hemşirenize veya doktorunuza bunu bildirin.

Intravenöz hasta kontrollü analjezi. Bilgisayarlı bir tür pompa sistemidir, iğneler kas içine enjekte edilir ve kararlı bir rahatlatma sağlar. Pompanın düğmesine basıldığında bir miktar ilaç vermek üzere programlanmıştır. Hastanın kendisi bunu yapmamalıdır, sağlık uzmanı gereken sıklıkta uygulamalıdır.

Hasta Kontrollü Epidural Analjezi. Doğum sırasındaki ağrıyı ekarte etmede sıkça kullanılır. Epidural anestezi son yılların popüler suni sancıyla ağrısız doğurma işlemidir.

Sırta bir kateter yerleştirilir plastik boruyla ilaç verilir. Lokal anesteziyle uyuşturulur ve steril ortamda ilaç verilir. Diğer yöntemden daha etkilidir. Sinir hasarı, bulantı, uyuşma ve enfeksiyon nadiren görülen yan etkileridir.

Sinir blokajı ile ağrıyı hissedecek sinirler duyarsızlaştırılır. Epidural kontrol sağlanır. Ağız yoluyla ağrı gideren ve önleyen ilaç verilebilir. İlaç alma süreleri dikkatle izlenmelidir.