Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Alzheimer Belirtileri, Önleme Yolları Ve Bakımı

Sevdiklerimiz yaşlılıklar beraber unutkanlığa yönelebilir. Peki bu kişi Alzheimer mı oldu nereden anlayacağız?

65 yaş üzerindeki 8 kişiden biri Alzheimer. İlk aşamalarında arkadaş ve aile ilişkileri fazla etkilenmese de uyarı belirtileri de mevcuttur.
Bellek ve konuşma. Kısa vadeli anılar kabataslak canlanır uzun süreli anılar genelde daha iyi hatırlanır. Davranış. Hafıza kaybına ek olarak kafa karışıklığı ve davranış değişiklikleri görülür. Sevdiklerini bile bir an unutabilirler.

Günlük yaşamı etkiler. Konsrantrasyonu etkiler, yemek yeme ve fatura ödeme gibi sıradan günlük olaylar birbirine karışır. Yönetme yeteneği gider, bunama ilk belirtisidir. Kolayca kaybolurlar, yakınlarını tanımazlar, yanlış eşyaları yanlış yerde kullanırlar, ileri aşamalarda denge sorunları ve konuşma bozuklukları başlar.

Egzersiz, Alzheimerlı kişilerde kas gücü ve koordinasyonu sağlamak için gereklidir. Beyin içindeki sinirleri yatıştıran ve hasarı yavaşlatan ilaçlar da mevcuttur. Alzheimer da iyi bakılmak da önemlidir.
Gündüzle gece çok karıştırılır. Sizi tanımazsa, eski fotoğraflarınızı gösterin.

Öfkeli ve üzüntülü ruh hali,
Baş veya sırt ağrısı,
Konstantre ve uykuda zorluk çekme bu hastaların yakınlarında bakıcılarında da görülmektedir.

Birçok hasta evde bakılır. Kendi başına giyinmek ve banyo yapmak gittikçe zorlaşacaktır. Evden ara sıra da olsa çıkarılmaları önemlidir. Yürüme, konuşma, cevap verme yetenekleri son aşamada kaybolur. Ağrı kesici ve rahatlatıcı ilaçlar verilir ve bakım evinde hayatına devam ettirilebilir. Akdeniz diyetiyle beslenmek, egzersiz yapmak ve aktif olmak ileride bu riski azaltmaya yardımcı olacaktır.