Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Alternatif Depresyon Tedavisi Yöntemleri Hangileridir?

Batılı standart tıbbi uygulama alanlarının dışında kalan alternatif tedavi yöntemleri standart sağlık tedavilerinin yardımcısı ve tamamlayıcısıdır.

Diyet, egzersiz ve yaşam tarzı değişimleriyle birlikte yol alır. Alternatif depresyon tedavileri şunlardır:

Akupunktur,
Aromaterapi,
Biofeedback,
Karyopraktik tedavi,
Katatimi,
Diyet takviyeleri,
Hipnoz,
Masaj tedavisi,
Meditasyon,
Rahatlatma ve
Yogadır.

Pek çok hastalığı iyileştiren bitkisel tedaviler depresyonda da kullanılır. Doktora danışılmalıdır. Meditasyon ise bilinç durumunu ve ruhsal yapıyı değiştirir. Rahatlama ve gelişme görülür. Yoga da onunla birdir fiziksel duruşlar, doğru nefes teknikleri ve gevşemeyi içerir. Kişiden kişiye etkileri değişir. Masaj, güdümlü betimleme, müzik terapisi de uygulanabilir.

Masaj ise rahatlama dinlenme ve dokunma özelliklerine fayda sağlar. Dokunmatik tedaviler zihni ve bedeni gevşetir fiziksel ve duygusal refah verir. Çeşitli masaj türlerinde depresyon oranları azaltılır. Egzersizin farklı biçimleri stresi ve depresyon belirtilerini azaltıp sakinleştirir. Enerji, denge ve esneklik verir. Güvenli ve etkili bir yoldur.

Katatimide ise kişinin istediği sevdiği şeyler hayalinde canlandırılır. Ağaçlar, çiçekler, iyi kokular gibi. Bu dokular hissedilir yaşanır gibi beş duyuyla hissettirilir. Müzik terapisi ise korku ve endişeleri alır. Etkili bir sakinleştiricidir. Çok eski dönemlerden bu yana kullanılan bir yöntemdir. Ruh hali ve zevkinize göre en basit yolla kulaklığınızı takıp klasik, retro ve benzeri hafif tarzları dinleyebilirsiniz.