Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Aloe Vera Bitkisi Nelere Karşı Faydalıdır?

6000 yıl öncesinden bu yana Mısır’lıların ilk kez keşfettiği ve kullanılan bu bitkinin birçok yararı var.

Ölümsüzlük bitkisi olarak bilinen aloe vera, müshil olarak kullanılmaya başlanmıştır. Çeşitli yaralar ve cilt hastalıkları açısından da oldukça faydalıdır. Ayrıca, diyabet, astım, epilepsi, osteoartrit gibi sorunlarda etkilidir.

Geleneksel ve alternatif tıp alanlarında bilim adamları tarafından yüzyıllardır etkili biçimde kullanılan bir bitkidir. Güneş ve deri yanıkları, sedef hastalığı gibi cilt sorunlarında topikal krem olarak kullanılır ve cilde çok faydalıdır.

Jel ve losyon ürünlerinde aloe vera sıkça kullanılmakta. Aloe yaprakları topikal merhem amaçlıdır bu yeşil yaprağın jeli lateks olarak adlandırılır. Aloe lateksi, aluan , aloe – emodin ve barbaloin gibi çeşitli güçlü bileşenleri içerir.

Reçetesiz ilaçlarda sıkça kullanılan daha ziyade cilt merhemlerinin özünü oluşturan bir maddedir. Yanık ve sıyrıkları iyileştirir. Derin cerrahi yaraları onarır, radyoterapi sonrası etkilidir.

Olası yan etkileri ise şunlardır. Oral tüketimi yani ağızdan alımıyla, bağırsak kanseri riskini taşıyabilir, karın krampları, ishal, kan şekerini düşürme, akut hepatit gibi sorunları teşkil edebilir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.