Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Alkolü Bırakma Sürecinde Neler Yaşanır?

Alkol yoksunluk sendromunda haftalar, aylar hatta yıllar boyunca alkol tüketimi sonrası alkolü bırakma sürecinde yaşanan yan etkiler nelerdir?

Alkol tüketimini azaltmak potansiyel olarak yaşamı tehdit eder. Anksiyete, titreme, nöbetler, halüsinasyonlar ve ciddi komplikasyonlara neden olacaktır. Karışık hissetme, depresyon, ölüm isteği, ateşlenme ve nabızda hızlanma gibi yan etkileri görülür. Belirtiler hızla kötüleşebilir. Tıbbi yardım almak en doğrusudur. Deneyimli bir uzman eşliğinde kontrol ve tedavi süreci başlar. Ayrıca varsa, enfeksiyonlar, kalp hastalığı, akciğer hastalığı, ya da nöbet öyküsü gibi diğer sağlık koşulları incelenir.

Her gün aşırı dozda alkol alan kişilerin alkolü bırakması üzerine bu sendrom başlar. Beyne mesaj ileten kimyasallar hasar görür ve yoksunluk hissi başlar. Alkol, gevşetir ve duyguları sakinleştirir. Ağırı içicilerin birden bu durumu bastırması üzerine gelişen sakinlik hisleri baskı görecek ve kişinin dengesi bozulacaktır. Alkol miktarı ve alma süresi de bunu etkiler.
12 saat süreyle alkol alımı kesilen kişilerde şu belirtiler görülür:

Titrek eller
Terleme
Hafif anksiyete
Bulantı ve / veya kusma
Baş ağrısı
Uykusuzluk.

Görsel, işitsel ve dokunsal değişimler, hayal ve kabus görme başlar. Yoksunluk belirtileri hafif ve orta şiddette ise doktorunuz, aileniz ve arkadaşlarınız size destek olabilir. Güvenilir ve başarılı bir klinikte tedavi olun. İlaç tedavisi ve terapi seansları ile durum düzeltilebilir.