Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Alkol Kilo Yapar Mı? Alkol Kilo Aldırır mı?

Alkol Kilo Yapar Mı? Alkol Kilo Aldırır mı? Alkolün kilo almaya etkisi ne kadardır? İçki yüzünden kilo alınır mı? Kilo alma ile içki tüketimi arasında bir ilişki var mıdır? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları:

Alkol Kilo Yapar Mı? Alkol Kilo Aldırır mı?

Çocukluğumuzdan beri ölçülü olmak bize öğretilen, kontrollü bir hayatın çok önemli şartlarından biri olarak bize sunulan, içi dolu ve gayet güçlü bir kavramdır. Bazen bu kavram konu alkol olduğunda kadehlerin içinde eriyip kayboluyor.

Alkolizm konulu araştırma yapan uzmanlarca ise ölçüyü kaçırmak anlamındaki miktar bir haftada 14, bir günde ise en fazla 4 içki içmektir. İçkinin ölçüsü cinsine göre değişir, genel olarak şöyle bir ölçülendirme yapabiliriz: 33 cl şişe bira, 15 cl kadeh şarap ya da 4,5 cl shot bardakta sert bir içki , bir ölçü demektir.

Aşırı Alkol Tüketimi Yağ Metabolizmasını Bozar

Ne şekilde bunların hesabı yapılıyor olursa olsun, ölçülü olmayı kaçırmak ve sadece içkiyle 4 kilo almak mümkündür. Yetişmesi gereken işler, hareketsizlik ve eğlencenin bir arada olduğu yaşam stili ise tek suçludur. Belki de bunlar size de tanıdık geliyor. Göbeğinizi böylesi bir alkol tüketimi büyütür. Dudağınıza içki kadehini götürdükten sonra dakikalar içinde, yağ metabolizması zayıflamaya başlar. Vücudunuz, Laval Üniversitesi kinesiyoloji uzmanı Dr. Angelo Tremblay’a göre, alkole toksin gözüyle baktığından dolayı, vücuttan onu atmak birinci öncelik halini alıyor.

Vücudunuz bu durumda enerji için yağ ve karbonhidratları yakmaya ara verip, alkolden faydalanmaya çalışıyor. Doğrudan bu esnada aldığınız proteinler ise yağ olarak depolanıyor. Bir erkeğin ortalama olarak 1,7 cl alkolü, yani bir içkide bulunan miktarı sindirmek bir saatini alıyor. Yapılan bir araştırmaya göre; 2 kokteylden 3 cl alan katılımcıların, %73 iki saat sonra daha az yağ yaktıkları görülmüş.

Diğer bir yapılan araştırmada ise iki biraya üç öğünde eşdeğer alkol alan erkek katılımcıların 450 kaloriyi çok yavaş yaktıkları keşfedilmiştir.
Alkolün kalori yükü ve yağ yakıcıların üstündeki etkisi bir yana; iştahınızı etkileyip, uykunuzu bozması, uzun vade de kilo almanıza neden olan birçok sağlık sorununu tetikliyor. Bunu ise The New Mayo Clinic Cookbook: Eating Well for Beter Health kitabının yazarı önleyici tıp ve beslenme uzmanı Dr. Donald Hensrud’dur.
Uzman tamamen alkolü bırakmak için en önemli sebebin psikolojik ve fiziksel olarak nasıl hissettirdiğini görmek olduğunu söylüyor.