Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Alkol Detoks Programında Hastaları Neler Bekler?

Alkolizm kronik bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde diğer kronik hastalıklar gibi yaşamı tehdit eden bir riske dönüşür.

Neyse ki alkolizm için etkili tedavi programları mevcuttur. Alkol detoks ve rehabilitasyon programları kişiye göre seçilir. Alkol yoksunluğunda gözetim altında tutulan hastalara alkol detoksu adı verilen alkolden uzaklaştırma programı uygulanır. Doktorlar belirtileri hafifletici tedaviye yönelik ilaçları hastalarına düzenli olarak verir ve kontrol altında tutarlar. Yoksunluk belirtileri ağır yaşanabilir bu belirtiler:

terleme
mide bulantısı
kusma
titreme
kaygı
çalkalanma
paranoya
halüsinasyonlar
konvülsiyon
nöbetlerdir.

Evde veya klinikte yatarak tedavi süresi en az 1 yıldır. Hastanın dışarıya teması engellenir, fikirlerine sakinlik getirilir, toplum ruh sağlığı klinikleri gibi sağlık kuruluşlarında yoğun bakım programı uygulanır. Aile bireyleriyle olan görüşmelerde moral motive sağlanıyor. Tedavide hastanın alkolden arınması ve ayık yani kendinde olması önemlidir. Bu sorunun tekrarlanmaması için doktorlar çalışmalarını yürütür. Günlük yaşam zorlukları grup ve bireysel terapiyle atlatılmaya çalışılır.