Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Alkol Bağımlılığı Yeme Bozukluğuna Yol Açıyor

Alkol ve uyuşturucu madde bağımlıları araştırmalara göre daha fazla yeme bozukluğu yaşıyor.

Alkol gibi maddeleri kötüye kullanan aşırı tüketen kişiler beslenmelerine de dikkat edemiyor. Hatta bu iki durum arasında genetik bir bağlantı olabileceği de bildirildi. Yeme bozuklukları genelde kadına ait sorunlar olarak görülse de alkole bağlı yeme sorunları erkeklerde daha fazla görülmekte.

Psikiyatristler ve diğer branş uzmanları, alkolden sonra ve hemen önce yenilen şeylerin kusulduğunu ve beslenme isteğinin yok olduğunu bunlara neden olan şeyin alkolün yanında genetik de olduğunu bildirmişlerdir. Belirli özelliklerden kaynaklanan genetik bozukluğu olan bu kişiler incelenmiştir. Bu genetik faktörlere göre tıka basa yemek yiyen kişilerde de alkol sorunları çıkmıştır.

Yani, alkolü kötüye kullanma ve madde bağımlılığı ya iştahı tamamen kesiyor ya da aşırı beslenmeye neden oluyor. Araştırmada, erkeklerin %25’i kadınların %6’sı alkol bağımlısı çıkmış, bunların da %15 civarı beslenme bozukluğu yaşamaktadır. Var olan genetik faktörleri daha da kötüleştiren alkol ve madde bağımlılığından sağlığı için herkes uzak durmalı.