Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Alerji Karşıtı Bir Beslenme Düzeni Var Mıdır?

Gıda alerjisi son yıllarda oldukça fazla yaşanmaya başlandı. Alerjiyi önleyebilen bir beslenme düzeni var mı?

Gıda alerjisine karşı ne gibi tedbirler alınabilir öğrenelim. İnsanlar çoğu zaman neye alerjisi olduğunun farkında olmadan beslenir. Alerji de hemen kendini göstermez zamanla belli olmaya başlar. Hazımsızlık, ciltte bozulmalar gibi çeşitli tepkilerle ortaya çıkar. Gıdalarda potansiyel olarak gizlenen alerji etkisini ekarte edebilir miyiz?

Öncelikle alerji belirtileri ortaya çıkarsa hekime başvurmalıyız. Hekimimiz bize en uygun beslenme çizelgesini verecektir. Alerji eliminasyon testinden sonra, hayatınızdan çıkaracağınız besinleri de bileceksiniz. Bu süreçte deneme yanılmaya da gidilebilir. Yani hangi gıdalar tüketildiğinde alerjimiz başlıyorsa onları artık tüketmeyeceğiz.

Bunun için herhangi bir yerde duyduğunuz diyetlere başvurmayın, sadece uzmanından yardım alın. Mağara adamı diyeti ya da aç kalma durumuna başvurmayın. Alerji belirtileri kişiden kişiye değişir. Bazılarında sorunlar şiddetli bazılarında ise hafif yaşanabilir. Diyetin ilk zamanlarında doktor gözetiminde kalmanız önerilir.

Sıkça kontrollere gidilir ki diyete uyumluluğunuz anlaşılabilsin. Gıdaların ambalajları dikkatlice kontrol edilir ve alerjimizin olduğu maddeleri içeren ürünler tüketilmez. İlk iki hafta adaptasyon için çok önemlidir ve kesinlikle yeni düzenden şaşılmaz. Alerji eliminasyon diyetimiz 2 ya da 3 ay devam edebilir. Daha sonra doktor kontrolünde eski düzenimize geçebiliriz fakat belirtiler yeniden başlarsa alerji diyetine tekrar dönülür.