Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Albüminüri Hastalığı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Hastalık hakkında bilgi ve açıklamalarda bulunmadan önce kısa bir tanım ve giriş yapmak faydalı olacaktır.
Albüminüri, idrarın içeriğindeki protein miktarının normalin üzerine çıkması durumuna denir. Halkımız arasında daha sık kullanılan bir diğer adı da “ak tutma” dır. Bu hastalığa en çok böbrek hastaları maruz kalmaktadır.

Albümin Hastalığının Nedeni

Proteinin bilinçsiz ve aşırı miktarda alınması albüminüri hastalığının oluşumunda en temel etkendir. Dikkat gösterilmeksizin proteinin fazlaca tüketilmesi ve bireyler tarafından bilinçsizce uygulanan diyetlerin de fazlaca protein içermesi albüminüriye neden olmaktadır.
Albüminüri Hastalarının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar
Albüminüri hastaları en başta protein tüketimini çok iyi dengelemeli, kesinlikle aşırıya kaçmamalıdırlar. Bununla beraber çay, kahve gibi kafeinli içeceklerden kaçınmalı; baharatlı ve acılı yiyeceklerden, fazla su tüketiminden uzak durmalıdırlar. Bol bol patates haşlaması ve süt tüketmelidirler.
Tedavisi:
Bireydeki fazla olan albümin miktarı azaltılarak tedavi yoluna gidilmektedir. Bu süreçte “albümimetre” adı verilen cihazla beklenen azalmanın gerçekleşip gerçekleşmediği kontrol edilmektedir. Azalmanın gözlenmesi durumunda tedavi başarıya ulaşmış demektir.