Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Akut Bronşit Belirtileri, Sebepleri, Tedavisi

Akciğerlere ağızdan giren hava yolları ve bronşlarda iltihaplanma görülmesiyle akut bronşit oluşur. Virüs ve bakteriler en bilinen nedenleridir.

Bronş iltihabı da denebilir. 5 günden uzun süren öksürük şüpheli durumdur. Tekrarlarsa kroniğe çevirebilir. Kronikse en az 3 ay sürer ve balgamlıdır. En sık nedeni virüslerdir. Gribe de neden olan birkaç türü vardır. Bakteriler genelde daha az görülen türüdür. Bakteriyel nedenleri; Mycoplasma, Streptococcus, Bordetella, Moraxella, Haemophilus ve Chlamydia pneumoniae’dır. Tütün dumanı, kimyasal maddeler ve hava kirliliği sebepleridir. Diğer belirtileri; boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, kas ağrısı ve yorgunluktur.

Burun akıntısı, ateş ve kusmuk görülebilir. Birçok kişide ateş, nefes darlığı, siyanoz ve göğüs ağrısı da eşlik eder. Yatak istirahati verilir ve dinlenerek göğüs ağrısı ile öksürük geçirilir. Ek olarak antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Öksürük belirtilerini azaltan etken maddeli ilaçlar verilebilir. Steroid olmayan ilaçlar enflamasyonu giderme amaçlı verilir. İltihaplanma giderilirse belirtiler hafifler hastalık iyileşmeye başlar. İki yaşından küçük çocuklara gerekmedikçe ilaç verilmez. Zararlı yan etkileri olabilir.