Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Akşamdan Kalmalıkla İlgili Gerçek Ve Efsaneler

Akşamdan kalmalık durumu önceki gece sınırsızca alınan alkollü halin ertesi güne yansımasıdır.

Yılbaşı, özel günler geceler ve partilerin sonrasında bu sorun ertesi gün fazlaca yaşanır.

 

Ağır alkol tüketimi merkezi sinir sisteminiz parçalar, çok kötü etkiler.

 

Baş dönmesi , mide bulantısı ve baş ağrısına neden olur.

Beyin kimyasallarını olumsuz etkiler, düşünme, konuşma gibi sosyal becerileri bozar.

Susuz kalan vücut yakıtsız kalacaktır bu nedenle su içmek önemlidir.

 

Sıkça tuvalete çıkılır. Bağışıklık sistemi çökebilir. Sabah baş ağrısı, baş dönmesi ve yorgunluk sizi vurur. Mide bağırsak ağrıları ve ishal olasıdır. Akşamdan kalmalılık cinsiyet ayırt etmez.

Kadını da erkeği de vurur. Üstelik kadın, birkaç kadehte sarhoş olabilir yani kadınlar daha dayanıksızdır ve daha dikkatli alkol almalıdır. Her alkollü içki aynı etkiye sahiptir.

 

Ben bira içeyim daha çabuk düzelirim diye bir şey de yoktur. Bol su içerek alkolün kötü etkilerini azaltabiliriz. Diyet içkiler kesinlikle aynı etkide olmayabilir.

En azından kalori anlamında daha az kilo aldırırlar. Alkol miktarları çok az daha düşüktür. Meyve suyu katkılı likör ve içkileri tercih edebilirsiniz. Likör mü bira mı şarap mı diye düşünmeyin.

 

Çünkü her içkide eşit ölçüde alkol vardır ve aynı etkilere neden olur. İçmeden önce makarna yemek de tamamen efsanedir. Hele akşam gece saatlerinde alkolle yiyecek tüketmek çok risklidir.

Bir efsane de alkolün iyi bir gece uykusuna neden olmasıdır. Aksine uyku düzenini bozar. Kahve ile ayılmak belki doğrudur ama daha fazla su kaybedilir. Bitkisel kürler ise akşamdan kalmalara deva olmaz.