Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Akşamdan Kalma Hakkında Neler Biliyoruz?

Ağır alkol alımı sonucunda merkezi sinir sistemi ağır darbeler alır. Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısına yol açar.

Beyin kimyasalları etkilenir. Sık sık susuz kalırız. Tuvalete çıkma ve susama ihtiyacı artar. Bağışıklık sistemi zayıflar, baş ağrısı, yorgunluk, ağız kuruluğu ve kusma görülür. Erkekle kadının alkolden etkilenme eşiği bir değildir. Kadınların asla aşırıya kaçmaması gerekir ki daha fazla etkilenirler.

Erkeğin vücudunda daha yüksek su oranı bulunur. Kadınlarda bu oran alkolle birlikte daha azalacaktır. Ertesi sabah bedellerini ödeyeceğiniz aşırı alkol kullanımından uzak durun. İçki etkileri kişiden kişiye değişse de ağır sonuçları ertesi gün hissedilir.

Kırmızı şarap her zaman hafif ve yumuşak bir seçim olmayabilir çünkü baş ağrısını tetikleyen bileşimler içerir. Viski ve sek likör de bu belirtilere neden olacaktır. Diyet kokteyller ise daha güvenli değildir. Meyve, meyve suyu ve şekerli katkı maddeleri içerebildiğinden kalori aldırabilir.

Likörü etkilerini hafifletmek için içenlere öneri, aynı kalori ve etkiler onda da var. Akşamları alkolle birlikte başka bir şey yemeyin. Daha çok yağ almanıza neden olur. Ağrı kesici dahi olsa alkolle birlikte kullanmayın. Alkol uyutmaz aksine uyku kalitesini bozar uykusuzluk yapar.

Terleme yapar. Kahve içmek ayıltmadığı gibi daha çok susuz bırakır. Alkol zehirlenmesi belirtileri:  karışıklık, uyuşukluk, kusma, nöbetler, yavaş, düzensiz nefes, düşük vücut ısısı, mavimsi cilt.