Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Akne Tedavisine Yeni Bir Bakış

Dermatologlara göre genelde ergenlik döneminde görülen sivilce ve akneler her yaşta ortaya çıkabilir.

Akne tedavisi için çok fazla seçenek var. 10 yıl içinde akne reçeteleri ve tedavi şekilleri de değişti. Farklı akne tipleriyle başa çıkmak adına bunlar geliştirildi. Her ciltte gözenekler vardır ve sebum üretimi yağ üreten bezlere sahiptir. Bu bezler fazla miktarda yağ üretebilir. Bu noktada gözenekler bloke olur tıkanır ve sivilce başlar.

Kir bakteri ve ölü deri hücreleri cilt yüzeyinde birikir leke ve akneye neden olur. Beyaz, siyah, kırmızı tipte akneler görülür. Her ırkta ve ciltte akne gelişebilir. Cildin tıkanması ve yağ salgılaması ile kir birikimi buna nedendir. Altta yatan nedenler engellenmelidir.

Hormonal değişimler ergenlik obezite hamilelik ilaç kullanımı genç yaşlı herkeste sivilce nedenidir. Birkaç haftalık tedaviler ile sivilcelerden kurtulabiliriz. Başarılı tedavi rejimlerinde genelde deriye direkt temas uygulanır. Doğrudan deri içine ilaç zerkedilir ve ağızdan ilaç alınır. Ayrıca kimyasal peeling, mikrodermabrazyon ve lazer teknolojilerini içeren tedaviler de mümkündür.