Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Akciğerleriniz İçin 10 Riskli Meslek

Barmenlik ve garsonluk. Sigara dumanı yoğun olan yerlerdir ciğerlere dolar. Casino çalışanları da duman bulutu içindedir.

Maske genelde kullanılmaz binaların havalandırmasına özen gösterilmez. Daha iyi bir işe girmek sağlıklı olacaktır.

Temizlik işleri. Yeşili seven doğal temizlik ürünleri astımı tetikleyen kimyasalları içerebilir. Bu kirler akciğerlere girer kronik solunum problemleri alerjik reaksiyonlar uçucu bileşiklerde yer alabilir. Ürün alırken etiketini okuyun. Pencereleri açıp içeriyi iyice havalandırın.

Sağlık meslekleri. Doktor, hemşire ve sağlık personeli tüberküloz, grip, akit solunum yolu sendromu (SARS) gibi riskler altındadır. Grip aşısı olunmalı ve dikkat edilmelidir. Lateks içermeyen sentetik eldiven kullanmaları önerilir.

Kuaförler. Saç şekillendirici maddeler astımı tetikler. Kanserojen içerir, göz, burun, boğaz ve akciğeri tahriş edebilir. Havalandırma ve maske kullanmak önemlidir.

Üretim. Fabrika işçileri astım riski altındadır. Dökümhanelerde metallerden silis veya ince kum savrulur. Akciğer kanserine yol açabilir. Uygun solunum ve temiz havalandırılmış çalışma ortamı gereklidir.

İnşaat. İzolasyon, karo döşeme, bina yıkma dikme işlemlerindeki maddeler akciğer düşmanıdır. Akciğer kanserine sebep olabilen mesleklerdendir.

Tarım. Bitki ve hayvan ilaçları ile maddeleri kanserojen içerebilir. Akciğer hava kesecikleri iltihaplanıp şişebilir. Metal küflü tahıl kutuları organik toz toksik sendromuna neden olur. Öksürü ve göğüste sıkışma çiftçilerde görülür.

Kaporta boyacıları. Kimyasal maddeler astıma neden olabilir. Tehlikeli değil güvenli malzemeler kullanın.

İtfaiyeciler. Plastik ve kimyasallar solunum cihazı gerektirir. Bu cihaz takılırsa hastalık önlenebilir. Havalandırma önemlidir. Havada kalan parçalardan maskeyle korunun.

Kömür madenciliği. Yer altı madenleri bronşit nefes darlığı kronik sorunlara ve ölüme yol açabilir. Koruyucu ekipman toz miktarını sınırlayabilir.