Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Akciğer Kanseri Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Akciğer kanseri kadınlarda ve erkeklerde en sık görülen kanser türüdür ve ölümle sonuçlanan kanser türlerinin başında gelir.

Sigara içmek büyük ölçüde akciğer kanseri sebebidir. Radon gazı, kirlilik ve kimyasallar nedeniyle son yüzyılda artan bu hastalık daha da ilerlemiştir. Sigara 10 kişiden 9unda akciğer kanserine neden oluyor ve ölümle sonuçlanabiliyor. Yeni geliştirilen ilaç ve tedaviler ne kadar etkili? Sigara, kansere neden olan kimyasallara sahip. Akciğerin doğal savunma mekanizmasını da öldürüyor. Hava yollarını tıkıyor bakteri ve virüs girişini kolaylaştırıyor. Tütün dumanı akciğerlerde toplanıp kanserojen maddeleri biriktiriyor. Erken dönemlerinde hiçbir belirti vermiyor. Hastalık ilerledikçe spesifik olmayan şu belirtiler görülüyor:

Geçmeyecek gibi bir öksürük.
Özellikle derin solunum sırasında göğüs ağrısı,
Hırıltı veya nefes darlığı
Kanlı balgam tükürme
Yorgunluk.

Küçük hücreli akciğer kanseri ile erken dönemde vücuda daha hızlı yayılan agresif akciğer kanseri olmak üzere 2 türü vardır. Küçük hücreli tür daha yavaş büyür. Sigara içmek agresif türü çok etkiler. Küçük hücreli olan %90 oranda daha fazla görülür. İlk evrede cerrahi müdahale işe yarayabilir. Tümör akciğerden alınır, gerekirse akciğer komple alınır. Radyoterapi veya kemoterapi de bir çözümdür. Kanla yayılan yeni tümörlerin üremesini de önleyen bu işlemler klinik anlamda takip edilmeli hastanın geçmişi ve durumu izlenmelidir. Tedaviden sonra tekrar sigara içilmemeli, kötü hava solunmamalı ve iyi yaşanmalıdır. Ailede kanser öyküsü olması riski artırır.