Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Aile Planlamasının Önemi

Aile planlaması evli çiftlerin imkânları dâhilinde istedikleri zaman ve bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olmalarını yardımcı olmayı amaç edinmiş geniş kapsamlı bir hizmettir.

Aile planlamasının yegâne amacı, evli çiftlerin istedikleri zaman çocuk sahibi olmalarına yardımcı olup, anne ve bebeğin sağlıklı olmalarını sağlamaktır.

Bunun dışındaki diğer amaçları şu şekilde sıralanabilir:

Özellikle anne için risk taşıyan ve istenmeyen gebeliklerin önlemek Annenin sağlığını en iyi şekilde korunmak ve muhtemel anne ve bebek ölümlerinin önüne geçmek Doğacak tüm bebeklerin en sağlıklı şekilde dünyaya gelebilmelerini ve sağlıklı bir yaşam sürdürmelerini sağlamak Tüm bireylere üreme ve korunma yöntemleri hakkında bilinç kazandırmak Çocuk sahibi olmak isteyen bireylere yardımcı olmak Toplumları aile planlaması hususunda bilinçlendirmek.

Türkiye’de Aile Planlaması
Özellikle son zamanlarda ülkemizde aile planlaması üzerinde aktif çalışmalar yürütülmekte ve insanlara bu anlamda başarılı hizmetler sunulmaktadır. Yine ülkemizde Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastaneler, aile planlaması merkezleri, anne çocuk sağlığı merkezleri ve sağlık ocakları gibi kuruluşlar bu anlamda insanlarımıza hizmet vermektedir.